НСОРБ представи стратегическия си план за развитие за периода 2006-2013 г.

27.01.2006 | 15:06
по статията работи: econ.bg
Първанов: Необходим е диалог между местните и централните власти. Орешарски: Общините са в най-доброто си финансово състояние от 15 години насам

 

Стратегически план на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) за периода 2006 - 2013 г. беше представен по време на 17-ото Общо събрание на сдружението днес. Конкретните цели и мерки в плана включват реализиране на ново законодателство на местното самоуправление и привеждане на нормативната уредба в съответствие с европейските критерии.

Финансовата децентрализация ще бъде една от насоките, по които ще работят представителите на общините през тази година. Чрез програмата за финансова децентрализация ще се постигне разширяване на приходната база за общините и за повишаване техните правомощия и капацитет в управлението на финансите, считат от НСОРБ.

Друга цел на сдружението е изграждане на стабилен общински капацитет за ефективно усвояване на средства от европейските фондове и програми.

В стратегията е заложено също през 2006 г. да тече и активна подготовка на местните власти за членството на България в Европейския съюз. В тази връзка започват работа обучителен център и търговско дружество "НСОРБ Актив". Чрез тях ще се постигне и укрепване на финансовата устойчивост на сдружението. През 2007 г. ще се въведе система за оценка на ефекта от предлаганото обучение върху дейността на общините.

По време на форума представители на местната власт поискаха да се постигне авторитетно представителство на общините в Европейския съюз. "Очакваме, че България ще ни подкрепи в първата ни стъпка към Брюксел", каза Веселин Златев, зам.-председател на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на община Шумен.

В периода 2006-2013 г. по план общините ще трябва да постигнат и подобрена инфраструктура, по-чиста градска среда и по-пазарно ориентирано поведение на местното самоуправление.

В изказването си пред форума на общините президентът Георги Първанов препоръча на новото правителство и парламент да запазят и развият диалога с НСОРБ. Георги Първанов подчерта основния принос на НСОРБ за ефективния диалог с централната власт и посочи, че не е добър знак за едно ново правителство отсъствието на форума на някои ключови министри.

 

Президентът Първанов каза, че трябва да се чуе позицията на общините по въпросите за развитието на инфраструктурата за подобряването на бизнесклимата, осъществяването на общи проекти със страните от региона, реформата в администрацията и гарантирането на прозрачност при обществените поръчки.

 

Държавният глава заяви, че ще съдейства за подобряване на административната и финансова децентрализация, така че в най-скоро време българските общини да са равнопоставени и в това отношение с местните власти в страните от ЕС.

 

Много е важна вярната и точна, обективната, работещата експертиза, а не само емоцията, защото добре трябва да калкулираме проблемите, които могат да възникнат при едно недобре "изпипано решение", каза Георги Първанов.

 

Той посочи, че трябва да се поднови и ускори общественият дебат за разпределението на правата и отговорностите между централната и местната власт, между общините и областните администрации, за съдържанието на районите за планиране и това да се направи далеч преди местните избори.

Финансовото състояние на общините през последните две години е най-добро в сравнение с изминалите 15 години. Проблемът с просрочията днес като че ли е решен в значителна степен, особено що се касае до делегирането от държавата на дейност. Трябва да се се създадат предпоставки за прецизиране на начина на определяне на капиталовите субсидии, така че да се повишат инвестиционните възможности на общините. Това заяви от своя страна министърът на финансите Пламен Орешарски пред Общото събрание на Национално сдружение на общините в Република България.

"Би следвало да разработим механизъм за преструктуриране на някои общини и за сливането им. Практиката показва хронични дефицити и просрочия в някои общини и няма надеждни анализи, че те със собствени сили ще успеят да се справят. Пътищата са два - или общините да се абонират за централни субсидии или да се преструктурират в съответните регионални центрове.

Би следвало да се разработи и механизъм за обявяване на отделни общини в несъстоятелност, в смисъл на предприемане на мерки и разработване на програми за излизане от финансова криза. Илюзия е да мислим, че всички 264 общини винаги ще водят перфектно своята финансова дейност и няма да имат затруднения.

Възнамеряваме да увеличим в значителна степен програмния характер на бюджетирането на общините и да се премине от финансиране на дейности и издръжка към финансиране на разработени програми въз основа на оценка на тяхната ефективност", допълни Орешарски. /Източник: БГНЕС; БНР


 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 05.07   1439 г. – Във Флоренция е обявена уния между Римокатолическата църква и Византия. 1811 г. – В резултат на Войната за независимост на испанските колонии в...