На 1 януари 2024 г. вероятно ще пазаруваме в евро

19.12.2020 | 12:50
по статията работи: econ.bg
1 януари 2024 г. е датата, на която най-вероятно българите ще започнат да пазаруват с евро. Това прогнозира управителят на БНБ Димитър Радев в интервю за Дарик радио
На 1 януари 2024 г. вероятно ще пазаруваме в евро
Снимка: БНБ

1 януари 2024 г. е датата, на която най-вероятно българите ще започнат да пазаруват с евро. Това прогнозира управителят на БНБ Димитър Радев в интервю за Дарик радио. По думите му влизането на страната ни в ERM 2 ще ускори процеса на реално доближаване на икономиката ни до тази на еврозоната, а също на доходите ни до средноевропейските. А прогнозата му за лихвите през следващата година е, че ще останат на същите нива.

„Безпрецедентна“ е думата на 2020 година, според управителя на Българската народна банка. Бях изненадан от ковид, но не бях изненадан от влизането ни в чакалнята на еврозоната и в банковия съюз, каза Димитър Радев.

Той коментира и отражението на коронавируса, което, според него, е върху по-високите държавни разходи и по-големия държавен дефицит. Тези, които работиха в сферата на услугите понесоха големи загуби, каза гуверньорът. По думите му, мерките, които бяха въведени още през месец март - за над 9 милиарда лева, са предприети именно, за да може банките да посрещнат рисковете и през 2021-ва. А една от задачите е била да не се намалява капацитетът на банковия сектор да отпуска кредити.

Само преди 2 месеца не очаквахме втората вълна на коронавируса, посочи Радев. Той обяви, че банковият сектор е добре подготвен. Ако се погледнат данните, ще се види, че нещата не са много по-зле от преди началото на кризата.

Има две основни групи от мерки, които се следват, както глобално, така и у нас.  Едната група мерки е за по-високи фискални разходи, като тези мерки се провеждат се от страна на правителствата. Втората група мерки е свързана със стимулиращата парична политика, като тези мерки се провеждат от централните банки, коментира Димитър Радев.

За първите 10 месеца на годината депозитите в банките са се увеличили с 5 млрд. лева. По думите му депозитите на домакинствата са общо 59 млрд., а тези на фирмите и бизнеса - 31 млрд. лева.

Радев отбеляза, че мораториумът върху плащанията не може да бъде дългосрочен инструмент и нагласи за ново удължаване няма, тъй като банките имат капацитет да понесат известни загуби, но не могат да ги понасят безкрайно.

Гуверньорът на БНБ гледа с оптимизъм към следващата година. Думата му за 2021 г. е “обещаваща”.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.01   1506 г. – По нареждане на папа Юлий II е образувана армията на Ватикана – Швейцарската гвардия. 1542 г. – Английският парламент осъжда на смърт за...