Западна Европа остава най-атрактивната икономическа зона, привличайки 63% от всички инвеститори на стария континент за 2004 година. Централна и Източна Европа все по-често са възприемани като "ниско-ценови" конкуренти на Китай, сочат резултатите в тазгодишното изследване на Ърнст и Янг за привличане на инвестиции – Ernst & Young European Attractiveness Survey.
В доклада се посочва, че в световен план Европа запазва първото място в надпреварата за инвестиции, въпреки силната конкуренция на САЩ и Китай. Независимо от лекия спад на популярност, Западна Европа е подходяща за инвестиции според 63% от анкетираните изпълнителни директори (с 5% по-малко в сравнение с 2003 г.). По този начин Западна Европа запазва преднина пред Централна и Източна Европа, но последните отбелязват ръст по привличане на инвестиции, като през 2004 г. 55% от анкетираните директори в света споменават централната и източна зона на стария континент.
Според изследователите от Ърнст и Янг, ръстът на инвестициите в Централна и Източна Европа потвърждава, че страните от тези региони се позиционират като силни конкуренти на Китай, за която се казва, че е новата звезда по привличане на инвестиции, отбелязвайки напредък с 37% до 52%. Централна и Източна Европа продължават да печелят доверието на инвеститорите – след спад през 2003 година, тези страни отбелязват напредък, привличайки 31% от чуждестранните инвестиции в Европа.
"Окуражени от икономическата експанзия на десетте нови страни-членки на ЕС, икономическите лидери на Европа вече предусещат бъдещото инкорпориране на България и Румъния" коментира резултатите от изследването Гюнтер Шпилман, Съдружник в Ърнст и Янг България.
През 2004 година България заема 15-то място в Европа по привличане на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ). България е привлякла 2,2% от всички ПЧИ на стария континент, изпреварвайки държави като Италия, Турция, Гърция, Австрия, Португалия и много други.
Други интересни факти в изследването на Ърнст и Янг за привличане на инвестициите (Ernst & Young European Attractiveness Survey):
-
31% от международните инвестиции са насочени към Централна и Източна Европа, повече от Франция, Германия, Испания и Белгия, взети заедно.
-
Полша и Унгария отправят предизвикателство към традиционно силните държави по привличане на инвестиции – Германия, Великобритания и Франция. Причините според анализаторите са ниските разходи за труд.
-
По отношение на създадените нови работни места, 6 държави в Централна и Източна Европа са в топ 10 класацията на Европа, водена от Великобритания, Полша и Франция.
-
През 2004 г. най-динамичните сектори в Европа са били автомобилният (с 11,6% от международните инвестиции в Европа) и секторът на високите технологии (10,9%).
-
Централна и Източна Европа представляват реална алтернатива на Китай що се отнася до автомобилната индустрия, потребителските стоки и тежката промишленост.
-
Повечето икономически лидери смятат, че основен двигател на западно-европейската икономика в близкото бъдеще ще бъде софтуерният сектор и секторът на услугите.
-
Инвеститорите очакват подобряване на регулаторната рамка и на фискалната политика за окуражаване на инвестициите в Европа.
------------------------
Информация за изследването на Ърнст и Янг за привличане на инвестиции (Ernst & Young Attractiveness Survey):
Изследването на Ърнст и Янг за привличане на инвестиции е единствено по рода си, което измерва на годишна основа развитието и позиционирането на Европа, както по отношение на световния пазар за инвестиции, така и по отношение на новите вътрешно-европейски граници.
Резултатите са базирани на интервюта проведени в периода март-април 2005 г. сред 650 висши международни мениджъри и изпълнителни директори. Интервютата са проведени от компанията за маркетингови изследвания CSA, а базата с данни е предоставена от Европейския инвестиционен мониторинг на Ърнст и Янг (Ernst & Young European Investment Monitor), създаден през 1997, за да следи инвестициите и последните тенденции в региона.