Европейските фондови индекси нараства с около процент, тъй като инвеститорите приветстват изненадващото съгласие на страните - членки на ОПЕК да намалят производствените си квоти, за да спомогнат за решаване на проблема със свръхпредлагането на суров петрол в световен план.
Планираното за следващото редовно заседание на картела на 30-и ноември ограничаване на производството до 32,5 – 33,0 млн. барела на ден от текущия добив в размер на 33,24 млн. барела, провокира здрав ръст от близо 6% на цените на "черното злато" в края на вчерашната търговия. Това от своя страна доведе до повишение с около 4,8% на общия европейски индекс, включващ петролните и газови компании (най-солидно днешно повишение от седем месеца насам), като акциите на Royal Dutch Shell PLC нарастват с 5,49%, на Total SA – с 4,39€, на Tullow Oil PLC – с 9,33% и на British Petroleum – с 4,28%.
Очертаващото се първо намаляване на добивните квоти на ОПЕК от осем години насам се отразява позитивно на целия пазар на суровини, от което се възползват и останалите ресурсни и миннодобивни компании, като днес акциите на Anglo American PLC поскъпват с 4,53%, а на Gelncore PLC – с 2,77%.
Общият европейски индекс Stoox Europe 600 се повишава с 0,76% и е на път да приключи септемврийската търговия, чийто финал е утре, с месечна печалба от близо 0,7 на сто.
Немският фондов индекс DAX нараства с 0,92%, френският CAC40 – с 1,24%, италианският MIB – с 1,47%, а британският индекс FTSE100 се повишава с 1,14% към шестседмичен връх.
Подкрепа за днешния инвеститорски риск-апетит на Стария континент оказва и солидно септемврийско проучване на Европейската комисия за икономическото, бизнес и потребителско доверие в ЕС и в частност в еврозоната. В същото време бяха представени и смесени данни за състоянието на трудовия пазар и на нивото на безработица в Германия.