До края на септември рефинансирането на кредити ще бъде добър ход за длъжниците. Това е така, защото повечето от промоциите изтичат тогава, а има такива при лихва от 2.16%. Това каза кредитният консултант Тихомир Тошев.
По думите му заради конкуренцията на пазара има изгодни промоционални оферти, при които банките предлагат да поемат нотариалните такси, с което рефинансирането става още по-изгодно.
“Вече почти всички хора, които имат кредити, разбраха, че предстои плавно повишение на лихвите и има по-засилена активност да рефинансират кредитите си, за да слязат на максимално ниска лихва в момента”, твърди Тошев. Както и че “рефинансирането почти винаги излиза изгодно, ако текущите лихви, на които можете да изтеглите новия кредит, са с 1% по-ниски от тези, които плащате в момента”.
То може да се направи с увеличаване на размера на кредита, а и с неговото цялостно преструктуриране, обединявайки и потребителски кредити и други натрупани задължения.
Дали някои банки ще продължат да борят конкуренцията с по-атрактивни лихви и до края на годината, предстои да видим, отбеляза още Тошев. Има логика това да се случи, тъй като последното тримесечие по принцип е най-силното в кредитната дейност. А какво ще стане от октомври натам, е трудно да се гадае.
Някои прогнози са за увеличаване на лихвите с 1% до края на годината. Според кредитния консултант Елена Михайлова те “не могат да останат на тези рекордно ниски нива, каквито са от години”. Тя изтъква, че в момента процентите по ипотечните кредити се движат между 2.2 и 2.8. и смята, че ниските лихви са били запазени от банките до септември поради отпускарския сезон.
Прогнозите на Тошев са за увеличение на ипотечните лихви с 0.1 до 0.3 на сто до нива от 2.2 – 2.7 на сто, а при потребителските – с 0.2 – 0.5% до 4.5 – 8 процента.
Страшни са само лихвите по ипотечните заеми в евро, вързани за EURIBOR. При редица банки тези лихви вече са двойно по-високи – от 2.5 до над 5 процента.
Някои от по-малките обаче продължават да правят реверанси към клиентите си и държат и тези лихви ниски. Дали и големите кредитни институции ще ги последват, предстои да видим. Още повече че са тъпкани с ликвидност и плащат почти нулеви лихви по депозитите, което е мотив за по-ниска цена на заемите.
Скокът на лихвите на Европейската централна банка от нулеви до над 2% е сериозен и опасен. Успокоението е, че ипотечните заеми в евро в България са под 3% от общия обем на кредитите, заявява Тошев.