Снимка: blitz.bg
На пазара на ипотечно кредитиране се забелязва оживление. То е още по-значимо на фона на случващото се от началото на годината, когато около 80% от новорегистрираните клиенти търсеха само консултация с цел събиране на информация и покупка на имот с кредит в бъдеще.
През април делът на новорегистрираните клиенти, които пристъпват към следващ етап на сключване на сделка в рамките на месеца, е нараснал с 20% спрямо март, сочи анализ на консултантската компания "КредитЦентър". Търсенето е стимулирано от клиентите, които през есента на 2008 година, когато кризата започна, заеха изчкавателна позиция, а сега се завръщат. Това са основно млади хора на възраст между 25 и 35 години, работят в международни или успешни български компании и са планирали добре покупката на жилища. Те искат да се възползват от изгодните предложения, които има на пазара и от възможността да сключат "сделката на живота си". Те не се притесняват от по-високите лихви по кредитите, защото смятат, че договорената добра цена на имота компенсира по-високата цена на заемния капитал. В общия случай тези клиенти имат спестени между 40% и 50% от стойността на имота и взимат като кредит останалата част, което е съвсем постижимо дори при променените условия на кредитиране в момента.
Въпреки ниските обеми, пазарът на жилища в големите градове на страната е динамичен, което създава и рискове за хората, пристъпващи към покупка. През следващите месеци много от купувачите ще сключат изключитлено изгодни сделки, но ще има и такива, които рискувайки, могат да изгубят пари, подлъгани от всеобщото въодушевление от офертите с ниски цени. Затова от КредитЦентър съветват клиентите, особено, когато не считат себе си за достатъчно финансово стабилни и купуват имот за основно жилище, да подхождат предпазливо и след като обсъдят сделката с професионални консултанти.
Търсенето в големите градове беше допълнително стимулирано от факта, че през април няколко проекта получиха Акт 15 и Акт 16 и клиентите, купили в тях през последните една-две години, е време да затворят сделките си. Те търсят финансиране, което в общия случай е от 30% до 50% от стойността на имота, и по-често го получават.
Раздвижването през април не е знак за траен оптимизъм и означава, че пазарът търси своите нови нива, както като цени, така и като обеми, без това да е еднозначен знак за достигнато дъно. Средният размер на изтеглените кредити е спаднал до 35 236 евро, което се дължи преди всичко на по-ниските цени на имотите. Това са нивата, характерни за лятото на 2007 г.
Еврото продължава да се утвърждава като предпочитана валута за жилищните кредити, а процента на финансиране на сделките, които най-често търсят клиентите е между 40 и 60% от стойността на имота. Това им позволява да отговорят без проблем на изискванията за отпускане на кредит и същевременно да изтеглят по-малък кредит, които да е и с по-ниски и поносими месечни вноски.
Атрактивни цени се появиха и при имотите в най-високия ценови сегмент, поради което през изминалия месец има усвоени кредити за суми над 90 000 евро. Техният дял е относително малък, но те са доказателство, че се отпускат кредити и за по-големи суми и по-скъпи имоти.
През изминалия месец се появи още една позабравена графа в статистиката - ипотечни кредити за лично ползване и за строителство. Това показва, че рязкото охлаждане на интереса към кредитирането от страна на клиентите преминава във внимателна преценка и пристъпване към сделка само тогава когато на лице е дългосрочна финансова стабилност и възможност да се обслужва един кредит.