На планетата вече живеят 8 млрд. души, обяви ООН

15.11.2022 | 11:10
по статията работи: econ.bg
В същото време общият темп на растеж на световното население се забавя. Докато отне 12 години, за да нарасне човечеството от 7 на 8 милиарда, ще са необходими приблизително 15 години - до 2037 г. - за да достигне 9 милиарда
На планетата вече живеят 8 млрд. души, обяви ООН
Снимка: под лиценза на creative commons

На 15 ноември 2022 г. населението на света се очаква да достигне 8 милиарда души, обяви Организацията на обединените нации. "Този безпрецедентен растеж се дължи на постепенното увеличаване на продължителността на човешкия живот поради подобрения в общественото здраве, храненето, личната хигиена и медицината. Това също е резултат от високите и устойчиви нива на раждаемост в някои страни", се казва в съобщението.

В същото време общият темп на растеж на световното население се забавя. Докато отне 12 години, за да нарасне човечеството от 7 на 8 милиарда, ще са необходими приблизително 15 години - до 2037 г. - за да достигне 9 милиарда.

"Този важен момент е повод да отпразнуваме разнообразието и напредъка, като същевременно отчитаме споделената отговорност на човечеството за планетата", заяви по този повод генералният секретар Антониу Гутериш.

Няколко са основните тенденции, довели до този резултат.

Намалената смъртност води до впечатляващ ръст на населението от средно 2.1% годишно в периода 1962-1965 г. Между 1950 и 1987 човечеството удвоява числеността си от 2.5 на 5 млрд. души. След това започват да се раждат по-малко деца и през 2020 г. ръстът на населението пада под 1% годишно за пръв път от 50-те години на ХХ век насам. През 2022 г. се очаква той да бъде 0.8%.

В следващите десетилетия - поне до 2060 г. ще продължи да има повече раждания от смърти, защото има достатъчно жени и момичета в подходяща възраст. Но броят на ражданията от тези жени ще намалява, а поради растящата продължителност на живота по света ще има повече възрастни хора. Когато тези възрастни започнат да умират, човечеството ще стабилизира числеността си - някъде около 2080 г. ще достигне 10.4 млрд. души и ще остане на това ниво до края на века.

Населението застарява с най-високия темп досега - ако между 1950 г. и 1990 г. делът на хората над 65 години се е увеличил от 5% на 6%, то през 2020 г. той вече е бил 10%, а в средата на века ще достигне 16%. В 2050 г., ако се запазят сегашните тенденции в здравеопазването и начина на живот, 65-годишните ще живеят средно още почти 20 години.

Известно е, че в Азия в момента живее най-голяма част от човечеството - 2.3 млрд. в Източна и Югоизточна и 2.1 млрд. в Централна и Южна. Но това са и района на намаляваща раждаемост, като се очаква към 2060 г. най-голямата концентрация на население на планетата да е на друг континент - 3.6 млрд. души ще живеят в Африка на юг от Сахара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...