Нашите анализи сочат, че икономиката на България е твърде зависима от евтина работна ръка и сектори, свързани със суровини. Ето защо, основен приоритет в икономическата политика на нашето министерство, а и на правителството като цяло, е да преструктурира икономиката към сектори, които създават висока добавена стойност. Основно място в тези усилия заема подкрепата ни за иновациите. Това заяви заместник министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов по време на семинар, посветен на националната политика в областта на иновациите. Той се проведен днеспо инициатива на МИЕТ. Във форума участваха представители на Световната банка, Министерството на образованието, младежта и науката и БАН.
Българският бизнессектор е на последно място в ЕС по влагане на средства за научни изследвания. В същото време е доказано, че компаниите, които инвестират в научни изследвания, имат по голям дял в износа, стана ясно по време на форума. Дали държавата трябва да бъде неутрален арбитър на иновационните проекти или да определи сектори, които целево да подкрепя - това бяха основните обсъждани алтернативи по време на дискусиите.
За България е подходящо да бъдат определени широки приоритети за подкрепа - например здравеопазването, околната среда, енергетиката, смятат експертите от Световната банка. Това са и основните сектори, идентифицирани от изследването на МИЕТ, които могат да осигурят конкурентна икономика и стабилен растеж, базирани на висока добавена стойност.
Националният иновационен фонд и Националният фонд за научни изследвания са сред основните инструменти за подкрепа на иновациите, в допълнение на мерките, предвидени за тази дейност по Оперативна
програма "Конкурентоспособност".
Националният иновационен фонд финансира два вида проекти:
- Научно-приложни изследователски проекти. Това са тези проекти, които са съсредоточени върху технологичното развитие на нови продукти, процеси и услуги или върху съществено усъвършенстване на съществуващи продукти, процеси или услуги. При тях максималният размер на безвъзмездната помощ е 500 000 лв. Срокът за изпълнение на проекта е от 12 до 36 месеца.
- Технико-икономически/предпроектни проучвания. Тези проекти изследват възможността да бъде реализиран даден научно-приложен проект. Максималният размер на безвъзмездната помощ е 50 000 лв. Срокът за изпълнение на проекта е от 6 до 12 месеца.
До момента успешно приключените договори са 222 бр. Предвидените субсидии които са одобрени и предстои да бъдат изплатени са на стойност 3, 676 558 лв.