Наблюдава се тенденция за окрупняване на животновъдните стопанства. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров по време на пресконференция във връзка с измененията в Закона за животновъдството, които бяха публикувани в Държавен вестник.
Над 51% от кравите вече се отглеждат във ферми с над 10 крави, 61 % биволите се отглеждат в стопанства с над 20 биволи, 56 % от овцете са във ферми с над 50 овце, а 78 % от свинете - с над 50 свине. Само 12 % от козите се отглеждат във ферми с над 50 животни. Това стана ясно от данните, представени от Димитров. Той допълни, че по тази причина земеделското министерство е обединило субсидията за стопанства, отглеждащи общо над 50 овце и кози.
С 10% са се увеличили животните във фермите с над 20 крави, но като цяло броят на фермите намалява с 15%, а общото намаление на животните е в рамките на 3-4%.
Има ясно разграничаване на лично стопанство от ферма и всеки животновъд сам ще преценява как ще се самоопредели, обясни още зам.-министрът. Продукцията на регистрираните ферми ще подлежи на цялостен контрол по Закона за ветеринарномедицинската дейност, информира земеделското министерство.
Във връзка с Наредбата за директните продажби, зам.-министър Димитров информира, че тя е изпратена преди около месец и половина в ЕК, за да се отчетат мненията на всички държави-членки. До края на май месец трябва да бъдат изказани мненията за наредбата и едва след това тя ще влезе в сила.
Според Закона за животновъдството ще се подпомагат фермите, които предлагат продукция на пазара и по един или по друг начин произвеждат стока, за които се плащат данъци. Личните стопанства няма да могат да реализират директни продажби, защото този, който не подлежи на ветеринарен контрол, няма право да продава, поясни зам.-министър Димитров.
Основните акценти в Закона за животновъдството може да откриете в прикачения файл.