Над 1.6 млрд. лв. се насочват за подкрепа на млади и нови фермери до края на годината

27.09.2024 | 12:45
по статията работи: econ.bg
Експертите от МЗХ информираха земеделските стопани, че срокът за подаване на документи за някои от агроекологичните интервенции е до 30 септември 2024 г.
Над 1.6 млрд. лв. се насочват за подкрепа на млади и нови фермери до края на годината
Снимка: agrozona.bg

Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев и експерти от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) запознаха фермери от Велико Търново с важни срокове и условия по директните плащания в рамките на среща, част от поредицата обучения за земеделски производители.

Събитието обхвана и фермери от Габрово, Търговище и Русе, като основната цел беше да се представят ключови моменти от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г.

Експертите от МЗХ информираха земеделските стопани, че срокът за подаване на документи за някои от агроекологичните интервенции е до 30 септември 2024 г.

През декември ще започне подаването на разходооправдателните документи в Системата за електронни услуги (СЕУ) за екосхемите „Запазване и възстановяване на почвения потенциал“ (Еко-ЗВПП) и „Намаляване използването на пестициди“ (Еко-НИП).

От 1 декември 2024 г. животновъдите трябва да представят дневниците за паша по интервенцията „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“ (ХЖ-АМР).

През януари 2025 г. ще се проведе подаването на документи за обвързано подпомагане, които доказват реализацията на плодове и зеленчуци.

Предстоящите приеми на проекти за младите, новите и най-малките земеделски стопани по Стратегическия план ще се проведат в периода ноември 2024 г. – януари 2025 г., като документите ще се подават онлайн чрез СЕУ. Предвиденото подпомагане възлиза на 20 хил. евро за много малки стопани, 30 хил. евро за нови стопани и 40 хил. евро за млади фермери.

За нови стопани е важно да се отбележи, че кандидатите не трябва да са извършвали земеделска дейност повече от една година към момента на кандидатстване и трябва да бъдат на възраст между 41 и 65 години.

На срещата фермерите бяха информирани за промените в Законоустановените изисквания (ЗИУ) и Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС). Също така, беше представена Системата за мониторинг на площ чрез сателитни снимки, както и предстоящите актуализации в Системата за електронни услуги (СЕУ).

Обученията за земеделски производители продължават с предстоящи срещи в Плевен на 27 септември, Монтана на 30 септември и София на 1 октомври 2024 г. Тези събития се организират от Звеното за управление на Националната ОСП мрежа и се финансират от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 03.12   1557 г. – В Единбург, Шотландия е подписана Конгрегация на Бог, с което се узаконява Реформацията и създаването на Презвитерианската църква. 1586 г. – В Англия...