Над 1 млн. българи от общо 4 млн. в трудоспособна възраст обмислят вариант за емиграция. Това показват данни от изследване на фондация "Фридрих Еберт" и Института за икономика и международни отношения, представено от Ивайло Калфин в ефира на БНТ.
Според 95% от анкетираните мотивите основно са свързани със заплащането. Най-масово хора със средно образование са склонни да останат в България при заплата между 1000 и 2000 лв. Хората с висше образование искат възнаграждение между 2 и 3 хил. лв., а около 10% искат 3 хил. лв.
Според Ивайло Калфин тези параметри "не са трудно постижими". "Заплатите в България растат средно, но неравномерно. Тези неравенства оставят една група с много ниски доходи", каза той. Профилът на този, който иска да емигрира, е основно мъж от областен град със средно образование. "Основната мярка, която търсят работодателите, е вносът на чужденци, но 80% от българите са против тази мярка. Проблемът е, че по-нискоквалифицираният труд не е конкурентен с другите страни", заяви бившият социален министър.
Калфин открои и някои положителни ефекти от миграцията – голяма част от фирмите инвестират в оборудване. По думите му това трябва да бъде подкрепено от държавата и да бъде масово. Освен това транферите, които правят мигрантите, са около 2 млрд. лв. и са повече от преките чуждестранни инвестиции. Освен това има тенденция половината от мигрантите да се връщат. Едни от мерките, предложени в изследването, освен заплащането е подобрение и на социалната система.