На снимката: Сибел Лятиф, която беше министър на земеделието и храните за един ден
Над 1000 ученици от цялата страна влязоха в ролята на мениджъри и ръководители в рамките на инициативата "Мениджър за един ден", съобщават организаторите от Джуниър Ачийвмънт България (ДАБ).
Събитието, което се организира за девета поредна година и е под патронажа на Министерство на финансите, даде възможност на бъдещите управленски лидери на България да се запознаят отблизо с практиката в желаната от тях професия. Тази година близо 250 компании, институции и неправителствени организации от различни сфери са домакини на учениците, приемайки своите най-млади мениджъри за един ден.
Работният ден на младите управленци беше официално открит от Саша Безуханова, Председател на Борда на директорите на ДАБ и Милена Стойчева, Изпълнителен директор на ДАБ.
Мениджърите от публичния и частния сектор споделиха своя опит с младите си
заместници" и им помогнаха да се докоснат до реалната работна среда, показвайки им как протича един работен ден. Учениците, които участваха в инициативата, се включиха активно в работния процес,
като изпълняваха практически задачи и вземаха управленски решения в мечтаната от тях професия. Симеон Дянков, Министър на финансите и патрон на инициативата, също прие своя "министър за един ден" и
поздрави всички участници в инициативата.
Двама ученици посетиха социалното монистерство в рамките на инициативата. Те взеха участие в служебните ангажименти на заместник-министрите на труда и социалната политика Валентина Симеонова и Красимир Попов, съобщаха от МТСП.
Работният ден на Велина Стоянова, деветокласничка в 138 СОУ "Проф. Васил Златарски", София и Лили Асенова от XI-ти клас на СГСАГ "Христо Ботев", София започна с участие в конференции. Заместник-министрите запознаха ученичките с работата и структурата на МТСП.
Десетокласничката Сибел Лятиф е министър на земеделието и храните за един ден. Днес тя придружава министър Мирослав Найденов на работните му срещи и се запознава с всекидневните му задължения и задачи като министър, информираха от МЗХ. Сибел учи в Професионална гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура "Йосиф Вондрак" в гр. Русе, която е в системата на Министерство на земеделието и храните. Тя има планове да продължи образованието си в Русенския университет със специалността си - проектиране на мебели.
Ученици от Професионалната гимназия по горско стопанство в гр. Тетевен, Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия и от Първа английска езикова гимназия са заместник министри за един ден и се запознават с работата на заместник министрите - Цветан Димитров, Преслав Борисов и доц. Георги Костов и с техните екипи.
17-годишната Мария Стаева от Търговска гимназия Бургас пое ръководството на Митница Бургас. Работният ден на младия началник започна с оперативно съвещание в директорския кабинет с новия ръководен екип на митницата. В него участваха осем ученици от 10 и 11 клас на Търговска гимназия, които управляваха за ден различни митнически отдели и сектори, митническите пунктове в Пристанище Бургас, Нефтопристанище Бургас, Летище Бургас и др, съобщиха от митницата.
Ръководството на Митница Бургас консултира младите си колеги през целия работен ден. Младите мениджъри имаха възможност да се запознаят на място със спецификата, отговорностите и рисковете в митническата професия. Те участваха реално в митнически екипи, в обработка на митнически документи и проверки.
Mладият мениджърски екип на митницата тази година беше изцяло в дамски състав, по избор на самите ученици, които са посочили митницата като първо свое желание. Всъщност, феминизацията на митническата професия е факт и в реалния живот през последните години. Около 50 процента от служителите в Митница Бургас в момента са жени.
Жени Христова и Димитър Узунов седнаха в стола на главния изпълнителен директор на "УниКредит Булбанк" Левон Хампарцумян. Лично от топ мениджъра двамата студенти получиха ценни насоки как се ръководи банка, информираха от финансовата институция.
Жени учи за първа година "Стопанско управление" в Софийския университет. Димитър е трети курс "Финанси" в Университета за национално и световно стопанство.
Ученици от 11 и 12 клас на СОУ "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Козлодуй получиха възможността да участват в практическата работа на висшия мениджмънт на АЕЦ "Козлодуй". Длъжността изпълнителен директор на централата беше поверена на Христо Велчев (12 клас). Директор "Финанси и бюджет" за един ден беше неговата съученичка Светослава Нинова, а ръководител-управление "Управление на финансовите ресурси" - Нели Христова, също от 12 клас. Единадесетокласниците Борис Георгиев и Ани Петрова заеха позициите съответно на ръководител-управление "Търговско" и на главен счетоводител.
Младежите се включиха в процеса на реалното управление на съответните структури на централата, запознаха се отблизо с различните аспекти в дейността на "АЕЦ Козлодуй" ЕАД и посетиха обекти от площадката на атомната електроцентрала. В края на деня се проведе заключителна среща с ръководството на АЕЦ, на която учениците получиха сертификати от изпълнителния директор Димитър Ангелов за участието им в управлението на централата.
Час по данъчна грамотност да влезе в учебната програма на средните училища в България, над това работи НАП. Това съобщи изпълнителният директор на приходната администрация Красимир Стефанов по време на срещата си с ученици, участващи в инициативата „Мениджър за един ден".
Петима единадесетокласници от Варна, Пловдив, Велинград, Златица и София получиха първия си урок по данъчна култура от изпълнителния директор на приходната агенция, съобщават от НАП. В рамките на инициативата „Мениджър за един ден" учениците се запознаха със структурата на Националната агенция за приходите, с работата на различните дирекции, с основните видове данъци и осигуровки, които агенцията обслужва и с услугите, предлагани на гражданите. Бъдещите мениджъри разгледаха и информационния център на НАП, където експерти отговарят ежедневно на стотици въпроси за деклариране и плащане на данъци и осигуровки.
Четирима ученици посетиха Агенция „Митници". Гимназистите от профилирани училища по икономика и мениджмънт се срещнаха с директора на агенцията Ваньо Танов и разгледаха Централната митническа лаборатория.
Вече повече от 12 години за нуждите на митническото и акцизното законодателство в Централната митническа лаборатория се тестват проби от различни стоки - горива, тютюн, алкохол и хранителни продукти. Младите мениджъри се запознаха с целия технологичен процес - от постъпването на пробите в лабораторията до излизането на резултатите. Те присъстваха на тест на бижута за определяне съдържанието на сребро, а също така разгледаха мостри от различни наркотични вещества.
* Информацията е актуализирана в 16:20 часа.