Над 1400 българи са започнали работа в други европейски страни тази година по линията на мрежата EURES. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Елена Видинска, главен експерт в Агенцията по заетостта (АЗ). В EURES (EURopean Employment Services) членуват всички обществени служби за заетост в Европейския съюз. В това число влиза и българската Агенция по заетостта.
150 души са заминали за сезонна работа до шест месеца в ресторантите на McDonald's в Германия. За Испания са заминали за сезонна работа 1200 ягодоберачки. След борсата за туристическия сектор във Варна тази пролет 13 души са заминали за работа в хотели и ресторанти в Германия. Има и други единични оферти за работа, които са изпълнени – в Дания, Финландия, Германия, Швеция и други страни.
EURES изпълнява и международни договори и договорености с партньорски служби за заетост. Например около 80 студенти са заминали тази година за лятна заетост в Германия. Според информацията, която се предоставя в Агенцията по заетостта от регистрираните легални фирми-посредници, в чужбина тази година са намерили работа 50 души. 26 корабостроители работят в Дания, 16 електротехници са заети в Португалия и 8 болногледачи - в Германия.
По спогодбата между правителствата на България и Израел за посредничество и временна заетост на гражданите на двете държави, през април за Израел са заминали 49 строителни работници, а в края на юли още 39.
Въпреки икономическата криза в Европа, има тенденция към увеличаване броя на българите, които са намерили работа в чужбина. Това коментира още Видинска. Тя добави, че всяка година заминават повече
наши сънародници, отколкото в предходната.
Например през 2011 г. за Испания са заминали 500 ягодоберачки, тази година – над 1 200. По принцип по-младите, по-образованите и тези, които владеят чужди езици, са най-мобилни и най-лесно намират
работа в други страни.