Над 1600 румънски фирми работят в България

11.11.2016 | 12:55
по статията работи: econ.bg
В момента има около 1200 малки и средни компании с български капитал в Румъния и около 1600 с румънски капитал в България
Над 1600 румънски фирми работят в България
Снимка: под лиценза на creative commons

Румъния е един от най-големите търговски партньори на България. Северната ни съседка е на трето място като експортен партньор в рамките на ЕС след Германия и Италия и четвърти търговски партньор в света след Германия, Италия и Турция. Това обяви Владимир Пенов, старши експерт в Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия по време на българо-румънски бизнес форум в „Интер Експо център“, съобщиха от пресцентъра на ИАНМСП. 

В момента има около 1200 малки и средни компании с български капитал в Румъния и около 1600 с румънски капитал в България, каза Пенов. Това е една доста добра статистика, като има тенденция да се увеличават тези фирми, подчерта той. В момента най-големият румънски инвеститор е OMV, който е част от OMV Petrom Romania - най-голямата румънска компания. Друг инвеститор е Rompetrol.

Румънските компании са доста активни в петролния и газовия сектор в България. Друга компания е в мебелния бранш - Mobexpert. Romstal също присъства тук. Най-големият български инвеститор в Румъния е „Монбат", който присъства с доста голяма фабрика близо до Букурещ. Румънците търсят в България доставчици и са готови да инвестират в такъв тип бизнес, отбеляза Владимир Пенов.

От Румъния има доста запитвания от доставчици за Dacia Reno. Те се интересуват от компании в България в областта на металопроизводството. Има запитвания също за компании от сектора на „Храните и напитките", и по-конкретно от винопроизводството, зеленчукопроизводство, консервната индустрия. Същевременно за българските компании, Румъния също би могла да бъде интересен пазар. Първо, защото е четири пъти по-голям пазар от България, и второ, защото е много близо географски, посочи Пенов.

Основните стоки, които България изнася към Румъния, са доста разнообразни: трактори, нефтени масла, царевица, медикаменти и други, но стоките, внасяни от Румъния към България са коренно различни: автомобили, газ, стоки най-вече от автомобилната индустрия. Според мен има много възможности за повишаване на двустранната търговия. Така, че ще направим всичко възможно да помогнем на компании от България и Румъния да се адаптират към съответния пазар, като им предоставяме необходимата информация.

Румъния е изключително важен пазар за българския туризъм. По Българското Черноморие, ски и спа курортите почиват около 1 млн. румънци годишно. Вече и доста българи се интересуват от възможностите за туризъм в Румъния. Очевидно постепенно започваме да се опознаваме все по-добре едни други, което е от полза за двустранните икономически отношения и за развитието на страните ни, каза още Владимир Пенов.

В българо-румънския бизнес форум участваха над 130 компании, от които около 40 румънски и 90 български. Събитието се организира от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия заедно с търговския представител на страната ни в Румъния Ивайло Маринов. Форумът се откри от Любен Петров, зам.-министър на икономиката и Йон Галея, посланик на Румъния у нас.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...