29 700 жители на област Пловдив са с прекъснати здравни права в момента, показва справка на НАП. При население малко над 683 000 души, това означава, че всеки пети в региона е здравно неосигурен.
Сред хората с прекъснати права има такива, които упражняват свободни професии и са декларирали пред НАП, че ще се осигуряват сами, безработни, социално слаби, бежанци. Правата на някои от тях са прекъснати заради само един или два над допустимите 3 месеца през последните 3 години за неплащане на здравни осигуровки, което означава, че същите могат да бъдат възстановени бързо срещу плащането на няколко вноски.
Такива са част от кандидат-студентите, които не знаят, че след завършване на училището държавата спира да ги осигурява и започва отново наесен с началото на академичната година във ВУЗ-а, в който са приети. От общия брой могат да се изключат и емигрантите, много от които напускайки страната, за да заживеят навън, не са се "отписали" от здравно-осигурителната ни система, предаде радио Пловдив.
Има обаче и хора, които не са се осигурявали продължително време и които подновяват плащането, едва когато им се наложи ползване на безплатна медицинска помощ.
6 388 са поискали от началото на годината досега удостоверение от НАП Пловдив, че имат непрекъснат здравен статус. Традиционно такова удостоверение изискват личните лекари, когато се налага лечение по клинична пътека, планов прием в болница или раждане. Иначе пациентите трябва да заплащат за медицинските услуги.
16,80 лева на месец струва здравното осигуряване на лицата, които нямат работодател, не са еднолични търговци или упражняващи свободни професии, и следва сами да се грижат за здравния си статус. Такива са домакините, трайно безработните, студентите над 26 години, както и зрелостниците, които между завършването на средното образование и започването на висше, се осигуряват сами.