Над 30 млн. заразени с коронавируса SARS-CoV-2, причиняващ болестта COVID-19, са регистрирани от началото на пандемията тази зима. Това сочат данните на университета "Джонс Хопкинс".
Числата все още са далеч от вълните на испанския грип, за които се смята, че са засегнали стотици милиони и са причинили смъртта на до 50 млн. души. Четирите вълни обаче траят над две години, а и днешният глобализиран свят само улеснява разпространението на COVID-19 и пандемията според експерти може да продължи до 2022 г. Заради взаимосвързаността днес последиците от продължилите седмици или месеци карантини за икономиките и обществата се оказаха и по-сериозни, отколкото преди век.
Само преди половин година заразените бяха общо 100 хил. души, от които над 80% в Китай, а извън него не всички бяха чували за вируса. Оттогава случаите в азиатския гигант са регистрирани едва малко над 5 хил. случая.
Официалният брой по света вече надхвърля пет пъти този на тежките случаи на грип, регистрирани по света тази година, според данни на Световната здравна организация. Отричащите коронавируса настояваха в началото на пандемията, че се обръща твърде голямо внимание на COVID-19, докато всяка година милиони се разболяват от грип по света.
Индия е най-голямото огнище на коронавирус, макар Северна и Южна Америка заедно да формират почти половината от потвърдените случаи.
Официално случаи са регистрирани в 188 държави, по смъртност продължават да водят САЩ, Бразилия и Индия, следвани от Мексико и (далеч зад тях) Великобритания, Италия, Франция, Перу, Испания и Иран.
Повечето от тези страни са и в първите десет по брой заразени.
Ако нещо се промени през лятото, то бе в динамиката извън САЩ, Западна Европа и Източна Азия. Те първи (заедно с Иран) бяха засегнати от вируса и месеци наред Световната здравна организация предупреждаваше, че ефектите от пандемията там може да са опустошителни. Ставащото в Еквадор бе ранно предупреждение.
Последва и Бразилия, където коронавирусът излезе извън контрол, отчасти заради опита на президента да отрече проблема. В Индия, където триседмичната блокада нанесе тежък удар на зависещата от физическа дейност и непрекъснати контакти икономика, разразяването на панземията бе съпроводено от увеличаване на броя на тестове - но при едва 60 млн. изследвания на населението от 1.38 млрд. души, експерти смятат, че заразените може да са много повече.
Темата за ефекта от блокадите, засегнали европейските икономики, още е на дневен ред в Латинска Америка, където влиянието им заради непрекъснатите лични взаимодействия в бизнеса е много опустошителен и въпреки това границите остават затворени с месеци, без видимо подобряване на ситуацията. В Израел за пръв път бе обявена нова пълна карантина, която започва днес.
Ръстът на случаите в европейските държави обаче сочи, че пандемията далеч не е приключила за Европа. Световната здравна организация предупреждава за тревожни сценарии през есента, когато хората общуват основно на закрито, а това улеснява пренасянето на заразата.