Делът на безработните сред завършилите висше образование е над 4%, а средният им осигурителен доход е близо 868 лева. По-голямата част от висшистите в България, завършили ВУЗ през последните пет години, не работят по специалността си. Това сочат данните на рейтинговата система на университетите в страната.
На първо място сред университетите в 18 професионални направления от общо 52 е Софийският университет. След него с челни позиции в 5 направления се нареждат Медицинският университет в София и Техническият университет.
Министърът на образованието и науката Анелия Клисарова обяви, че най-добрите ВУЗ-ове ще получат допълнително 21,400 млн. лв., съобщи БНТ.
Изнесените днес данни сочат още, че най-ниска безработица има сред придобилите висше образование в областите медицина, фармация, стоматология и военно дело. Най-висок процент на завършилите университет и без работа пък се наблюдава при тези, обучавали се в най-масовото професионално направление - „икономика“. При тях безработицата достига 4%.
Данните сочат още, че по-голямата част от наетите висшисти работят на позиция, за която не се изисква висше образование. Над 1000 лева среден месечен осигурителен доход получават завъшилите 10 професионални направление, сред които „военно дело“, „информатика и компютърни науки“, „проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „математика“ и „обществено здраве“, пише БНР.
Министър Клисарова заяви също, че се обсъжда увеличение на началните заплати на младите учители от 1 юли. На училищата са били предоставени средства за покриване на постоянните разходи - отопление, електричество и издръжка. Така в училищните делегирани бюджети ще останат повече средства, които по решение на директорите могат да се разпределят към заплатите на учителите, съобщава БТА.
*Информацията е обновена в 14:33.