Над 50 дами ще се борят за стипендиите "За жените в науката" на ЮНЕСКО

09.05.2017 | 11:40
по статията работи: econ.bg
Интересът тази година е най-силен от сферата на микробиологията
Над 50 дами ще се борят за стипендиите "За жените в науката" на ЮНЕСКО
Снимка: M3 Communications Group, Inc.

55 българки учени ще се състезават за националните стипендии „За жените в науката“. Срокът за кандидатстване за ежегодния научен конкурс на ЮНЕСКО и L’Oréal бе 30 април 2017 г. Най-голям брой кандидатури са получени от сферата на микробиологията и биологията. За втора поредна година тази област се очертава като най-конкурентната в престижния конкурс.

Предстои кандидатурите да бъдат оценени от експертно жури от водещи учени. Лауреатките на програмата ще бъдат обявени на официална церемония през есента на 2017 г., на която ще получат стипендиите си по 5000 евро, предназначени да подпомогнат тяхната изследователска работа в България. Това е едно от най-високите научни отличия, които се присъждат в страната ни.

„За жените в науката“ 2017 е седмото издание на стипендиантската програма в България. Като част от него дамите с трайни интереси в науката у нас бяха предизвикани отново да демонстрират своя научен талант и да кандидатстват с авторски проект за стипендиите. Важните условия за кандидатстване са дамите да бъдат на възраст до 35 години, да са докторанти или вече да са защитили докторска степен и да се занимават с изследвания в сферата на естествените науки. Целта на програмата е чрез стипендиите да се подпомогне изследователската работа на младите жени учени в България и да ги поощри да продължат своята научна кариера.

Партньори на Националната стипендиантска програма „За жените в науката“ за седма поредна година в България са Софийският университет „Св. Климент Охридски“, Националната комисия за ЮНЕСКО в България и L'Oréal България. Медиен партньор на инициативата е сп. „Българска наука“. 

За трета поредна година една от българските стипендиантки ще спечели и възможност да се бори за една от 15-те международни стипендии на L'Oréal и ЮНЕСКО по програмата International Rising Talents. 15-те победителки са селектирани измежду най-добрите стипендиантки в националните и регионалните издания на „За жените в науката“ от съответната година. Талантливите носителки на международната стипендия получават допълнителна субсидия, благодарение на която научните им проекти стават по-забележими за международната научна общност.

Подробна информация за конкурса е достъпна на официалния сайт на програмата: www.zajenitevnaukata.bg

Националната програма „За жените в науката“

Националната програма за стипендии е част от световната програма на L'Oréal–ЮНЕСКО „За жените в науката“, създадена, за да разпознава и подкрепя жените, чиито постижения са допринесли за развитието на научното познание, както и за да осигури подкрепа на обещаващи млади жени учени със значими проекти.

Националните стипендии „За жените в науката“ на L'Oréal–ЮНЕСКО се отпускат на талантливи млади жени учени, за да реализират своите обещаващи научни проекти в своята родна страна. Те вече съществуват в повече от 100 страни, а в България кандидатстването за тях стартира през 2010 г.

Световната програма „За жените в науката“ 

Световната програма „За жените в науката“ е създадена през 1998 г. в партньорство между L'Oréal и ЮНЕСКО, за да отличава и насърчава жените в науката. Нейните издания по цял свят награждават дами учени, чиито изключителни постижения са допринесли за развитието на науката, което носи ползи за обществото, и осигурява подкрепа на обещаващи млади жени, които вече имат значителен принос за прогреса на своите научни дисциплини. Към момента „За жените в науката“ е отличила повече от 2700 жени от 115 държави. Цялата програма е отправна точка за международни научни постижения и безценен източник на мотивация, подкрепа и вдъхновение за жените в науката. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...