Във връзка със засиления медиен интерес за финансовото състояние и дейността на най-голямата болница в Южна България, ръководството на УМБАЛ „Свети Георги" - Пловдив заявява, че застава зад справедливите искания на персонала си за редовно изплащане на месечните възнаграждения. То е солидарно с изразената позиция на протеста вчера за незабавно получаване на заработката по клинични пътеки за месеците март и април. На 21 май болницата получи парите за март от НЗОК.
Ръководството заявява, че медицинския персонал е най-големият капитал на болницата, а пациентът винаги ще стои в центъра на неговото внимание. Ние сме убедени, че с възстановяване на ритмичното изплащане на приходите от НЗОК и бюджетната субсидия от МЗ, ще можем да изпълняваме своевременно приетите от Съвета на директорите Антикризисна програма и Погасителен план в съответвие с провежданата здравна реформа в страната.
Дългове се плащат, нова апаратура се купува, но всеотдаен и квалифициран медицински персонал не може да се намери, се казва в изрична декларация на здравното заведение. В нея ръководството на болницата заявява, че ако забавянето на заплатите продължи, в следствие на неизплатените приходи по клиничните пътеки, това ще доведе до демотивиране на персонала и разстройване на работния процес на най-голямата болница в страната.
В същото време ръководството на Университетската болница в Пловдив иска най-отговорно да заяви, че предприетите мерки за преструктуриране и оптимизиране на работата чрез съкращаване на дублиращи административни звена няма да засегнат нито един квалифициран лекар и медицинска сестра.
Намаляването на излишните разходи е свързано единствено и само с финансовото стабилизиране на болницата, като това по никакъв начин няма да намали качеството на здравната грижа за пациента или високия професионализъм на лекуващите екипи, подчертават от УМБАЛ „Свети Георги". Ръководството на болницата е убедено, че спазването на строга финансова дисциплина е наложително в условията на икономическа криза и предприетите мерки ще бъдат реализирани солидарно от целия персонал.
В изпълнение на политиката си за публичност и прозрачност, от Университетската болница в Пловдив заявяват още, че:
- От девет месеца УМБАЛ „Свети Георги" отчита стабилен и постоянен положителен финансов резултат. Общо печалбата на здравното заведение от август 2009 г. досега е в размер на 2 500 000 лева. За сравнение всеки месец, преди встъпване в длъжност на новото ръководство, болницата е била на загуба между 550 000 и 600 000 лева;
- За първите 4 месеца на тази година болницата е обслужила 26 873 пациента, което е с над 1000 повече в сравнение със същия период на 2009 г.;
- Разходите на дружеството за първите 4 месеца на тази година са в размер на 30 900 000 лева, което е с 3 400 000 лева по-малко в сравнение със същия период на миналата година;
- Наследените общи задължения на болницата са в размер на 38 000 000 лева, от които просрочени 12 000 000 лева. Основно те са към доставчици на лекарства и консумативи, които заедно със заплатите на персонала се изплащат приоритетно;
- От август 2009 г. дружеството не е получило нито един лев допълнителна бюджетна субсидия за покриване на заварените дългове, което принуждава дружеството да мобилизира вътрешни приходи и резерви в изпълнение на основната си дейност. За сравнение през 2007 г. болницата е получила 5 500 000 лева, а през 2008 г. - нови 3 500 000 лева.
- На 1 юни тази година дружеството има да получава от НЗОК 20% от дейността си по клинични пътеки за март, както и цялата заработка за април. Общата сума за двата месеца е в размер на 7 365 000 лева. 7. Отделно не е изплатена и полагаемата се бюджетна субсидия от 490 000 лева за месец април.
В заключение ръководството на УМБАЛ „Свети Георги" уверява, че до момента болницата има да получава финансиране от НЗОК и МЗ за 7 855 000 лева. Независимо от липсата на тези средства, дружеството успя да изплати цялата заработка за март и 1/3 от възнагражденията на персонала за месец април, се казва в декларацията. Според нея основният приоритет на ръководството е изплащане на месечните възнаграждения на персонала в пълен размер и на доставените лекарства и медицински консумативи.