Земеделското министерство планира да изплати над 700 млн. лв. директни субсидии на фермерите от кампания 2017 г. до юни, като най-много плащания ще бъдат фокусирани в месеците март и април. Това става ясно от индикативен график за осъществяване на преводите, който ведомството публикува в сряда.
До края на 2017 г. по кампанията бяха платени над 785 млн. лв., основната част от които бяха за базово плащане на площ - 636 млн. лв., както и авансови суми по схеми за животновъдния сектор.
За кампания 2017 общата сума на подпомагане е около 1.5 млрд. лв., в което влиза европейско финансиране и подпомагане от държавния бюджет.
Според сега публикувания график на агроминистерството първи своите субсидии ще получат животновъдите. В последните 10 дни на януари трябва да бъде преведен вторият транш по схеми за национална помощ за говеда, овце и кози, необвързани с производството.
По план между 10 и 20 февруари ще бъдат преведени средствата за онези земеделци, които работят в необлагодетелствани райони и такива с природни ограничения.
Графикът показва, че най-много плащания ще бъдат фокусирани в периода от средата на март до края на април. Между 10 и 30 март субсидии трябва да получат земеделските производители, които отглеждат плодове и зеленчуци. В последните 10 дни на март трябва да бъдат преведени на фермерите и средствата от т.нар. преразпределително плащане, което осигурява допълнителна субсидия на най-малките производители, както и средствата за агроекология и климат, преводите за които ще продължат през целия април. Същевременно в началото на април трябва да започне и изплащането на средства за биологичните производители и агроекологичните плащания от миналата програма за развитие на селските райони, се вижда от графика. Между 10 и 20 април субсидиите си трябва да получат и тютюнопроизводителите.
Така според графика на земеделското министерство за май и юни ще останат плащания по няколко по-малки схеми. Сред тях са добавките за млади и дребни стопани, плащанията за дейности в екомрежата "Натура", за производството на памук, както и окончателното доплащане по схемата за единно плащане на площ в случаите, когато се правят допълнителни проверки.
Всяка година държавите членки трябва да изплатят до юни средствата по земеделската предходна кампания. През март започва и кандидатстването за директни плащания за 2018 г., които са за 1.55 млрд. лв.