Над 80% от аптеките у нас вече са свързани със системата за верификация на лекарствата

10.02.2021 | 10:35
по статията работи: econ.bg
Около 33 милиона фалшифицирани и нелегално разпространявани медицински изделия са били регистрирани в Европа през 2020 година
Над 80% от аптеките у нас вече са свързани със системата за верификация на лекарствата
Снимка: под лиценза на creative commons

Около 33 милиона фалшифицирани и нелегално разпространявани медицински изделия са били регистрирани в Европа през 2020 година. Това съобщи пред БНР Илиана Паунова, изпълнителен директор на Българската организация за верификация на лекарствата. Това са обичайно по-скъпи медикаменти, които са по-атрактивни за криминалния бизнес, допълни тя.  

Имало е и опити за фалшификация на маски, тестове и дезинфектанти, като около 70 тона дезинфектанти са били заловени, уточни Паунова, позовавайки се на данни на Европол.  

„Има проблеми с фалшифицирани лекарства срещу Covid-19. В България не са регистрирани такива. По последни данни на Европол имаше предупреждение през декември, че се очаква повишена активност по отношение на лекарствата и медицинските изделия срещу Covid-19“.

„Докато ваксините са под контрола на правителствата за разпространение, рискът се намалява значително да бъдат доставяни през незаконни канали“, отбеляза Илиана Паунова, но уточни, че такъв риск съществува, когато се правят поръчки и доставки на медикаменти по интернет.

Всяка опаковка лекарствен продукт по лекарско предписание трябва да има уникален идентификационен код, който се въвежда в единна европейска информационна система, която е в сила от февруари 2019 година, припомни Паунова.

Когато лекарството достигне до аптеката, се извършва проверка дали е въведен в европейската система. Това е гаранция, че то е произведено от съответния производител и е спазена веригата на доставка. Над 80% от аптеките у нас вече са свързани със системата за верификация, поясни Илиана Паунова.

При ваксините срещу коронавируса е бил предоставен гратисен период за верификацията. Облекчението е най-вече за производителите, тъй като за тях поставянето на този код изисква допълнително време и ресурс. Верификацията обаче няма да оскъпи ваксините.

„Това не е допълнителна инвестиция. Тя се знае от производителите на лекарствени продукти още когато започват за разработват медикаментите“. 

Ваксините на „Астра Зенека“ вече са сериализирани, а за тези на „Модерна“ и „Пфайзер“ това предстои, посочи Паунова.

В Гърция все още е възможно да се закупи от аптека лекарствен продукт, който не е регистриран в европейската система, защото страната е получила по-дълъг гратисен период за включването си в нея. Турция също разполага със своя собствена система, която обаче не е свързана с европейската.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...