Над 93 млн. лв. постъпления се чакат след отпадане на нулевия ДДС за хляб и брашно

16.12.2024 | 10:55
по статията работи: econ.bg
В края на настоящата година изтичат изключенията от 20-процентния налог за хляба и брашното и за ресторантьорския бранш. При него хазната ще получи над 370 милиона лева
Над 93 млн. лв. постъпления се чакат след отпадане на нулевия ДДС за хляб и брашно
Снимка: под лиценза на creative commons

Над 93 милиона лева постъпления очаква държавата от отпадането на нулевата ДДС ставка върху хляба и брашното догодина, става ясно от проектобюджета за догодина. Това е една от множеството оспорвани мерки по фискалната политика догодина, а вече от БСП има внесен законопроект за запазването на нулевото косвено облагане за брашна и хляб.

Нулевата ДДС ставка при хляба и брашното е само една от мерките, които доведоха до сериозна фрагментация при нивата на косвено облагане. До нея се стигна заради кризата, възникнала при Covid пандемията.

В края на настоящата година изтичат изключенията от 20-процентния налог за хляба и брашното и за ресторантьорския бранш. При него хазната ще получи над 370 милиона лева, ако депутатите дадат зелена светлина 9-процентния налог да се върне на стандартните 20 на сто.

Запазването на ДДС облагането с нулева ставка за хляба и брашното среща много по-голямо разбиране и сред политическите сили, и сред други обществени групи, спрямо запазването на 9 на сто налог при ресторантьорския бранш. Призиви за премахване на диференцираните ставки се чуваха още миналата година, когато ефектът от пандемията намаля значително.

Още преди служебният кабинет да внесе законопроекта за държавния бюджет за 2025-та в парламента от БСП внесоха законопроект за запазване на нулевото ДДС за хляба и брашното с мотив – разходите за производство ще поскъпнат, а връщането на 20-процентния косвен данък ще доведе до 30% крайно повишаване на цената в търговската мрежа.

ДДС ставките са само един елемент от целия комплект от приходни и разходни мерки в проектобюджета за догодина, който среща лавина от критики – и заради оптимистично планираните приходи, според мнозина с неосъществими мерки за по-висока събираемост, и заради прекомерно раздутите разходи, особено при възнагражденията в държавните структури.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...