Най-богатият китаец Уанг Джейлин идва в България през октомври, за да оглежда терени и хотели, като идеята му е да построи голям туристически комплекс. Това стана ясно след срещата на премиера Пламен
Орешарски с бизнесмена Уанг Джейлин.
Джейлин ще търси място за комплекс с хотели, мол, ресторанти, детски и развлекателен кът. Той иска да строи в район с богата история и археологически находки, в който да има и минерални извори и възможности за СПА, каза вицепремиерът Даниела Бобева пред в. "Стандарт".
По време на срещата Пламен Орешарски спечелил интереса на китайския предприемач, разказвайки му за най-старото обработено злато в света - варненското. Джейлин казал, че първото нещо, което иска да види у нас, са именно находките от варненския халколитен некропол.
След разговора с китайския бизнесмен Орешарски съобщи, че бизнесменът има интерес към всички сфери на туризма у нас. Премиерът обяснил, че туризмът е секторът, който се развива бързо с неговите различни направления - морски, планински, спа туризъм. Премиерът подчертал, че в страната ни годишно идват над 6 млн. чужденци. Той обяснил още, че България е на първо място в Европа по брой минерални извори, част от които все още не са разработени добре.
Китайски туроператори идват в България през април, за да разгледат местата за културноисторически и спа туризъм. Те ще подготвят конкретни туристически маршрути за следващото лято. По време на престоя си у нас те ще посетят основно археологическите обекти и СПА-центровете, към които китайските туристи ще имат най-голям интерес.
"Китайската държавна агенция по туризъм бе изключително впечатлена от златните ни съкровища и защитените територии", съобщи Бобева. Пламен Орешарски и заместничката му са промотирали и възможността китайски инвеститори да участват в довършването на хотели в цялата страна, които по една или друга причина не функционират в големите ни курорти.
Китайските инвестиции в България са се увеличили пет пъти за година - от 14 млн. евро през 2012 до 85 млн. евро през първата половина на 2013 г. Тези капитали се насочват главно в земеделие и храни, строителството, производството на транспортни средства, енергетиката. Като цяло обаче азиатската страна заема доста нисък дял в родната инвестиционна картина с едва 0,214% от всички чуждестранни вложения през последните две десетилетия, които възлизат на общо 37,7 млрд. евро.