Най-големите банки в Япония са отчели ръст в годишната си печалба. Тя е формирана с помощта на ралито на фондовия пазар и по-ниските кредитни разходи. Въпреки добрите резултати прогнозата е за трудна предстояща година. В нея е записано, че се очаква допълнителен натиск върху намеренията на азиатските финансови гиганти да спечелят пазарен дял в чужбина.
Трите най-големи кредитора - Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), Mizuho Financial Group и Sumitomo Mitsui Financial Group (SMFG), не очакват сериозна печалба от облигациите си и нисък дял на лоши кредити. Това бяха част от факторите, които им донесоха големи печалби през предишните години. Същевременно търсенето на кредити в азиатската страна е по-вероятно да остане в застой, тъй като дългата битка срещу дефлацията продължава.
Mizuho, вторият по големина кредитор, прогнозира нетна печалба от 500 милиарда йени (6,26 млрд. долара) за текущата финансова година (3.1% годишен ръст). Това е доста повече от прогнозираната печалба от 374.2 млрд. йени. SMFG очаква нетната печалба за следващата финансова година, която започна на 1 април, да бъде в размер на 480 млрд. йени. Това е със 7,4% по-малко в сравнение с печалбата от финансовата 2011/12. MUFG се очаква да обяви резултатите си по-късно.
Добрите финансови резултати се обуславят от малкия ефект, който има европейската дългова криза в Япония.
Банките от Страната на изгряващото слънце активно търсят възможности за придобивания. През януари SMFG закупи бизнеса с отдаване на самолети под наем на Royal Bank of
Scotland. Сделката беше оценена на 7,3 млрд. долара. Същевременно MUFG обявиха планове да похарчат 1 трлн. йени през следващите три години за нови придобивания в
Европа. Това разширение обаче няма да може да компенсира спада на домашния пазар, информира агенция "Ройтерс".