Предвидените за спиране централи на въглища на най-големия производител на ток в Германия ще получат отсрочка от поне две години. Това стана ясно от съобщение на компанията RWE, която се позовава на споразумение, постигнато с германското правителство във вторник.
Компанията обяви, че ще увеличи временно използването на електроцентрали, захранвани със силно замърсяващи лигнитни или кафяви въглища заради енергийна криза, предизвикана от намаляването на газовите доставки от Русия след началото на войната в Украйна, съобщи Ройтерс.
Германското правителство през ноември се съгласи "в идеалния случай" да изтегли страната от производството на енергия от въглища до 2030 г., в сравнение с предишна цел от 2038 г., но този план все още изисква преговори с отделните оператори.
Като част от този ход, извеждането от експлоатация на електроцентралите "Нойрат" D и E на RWE, които са планирани да бъдат извадени от мрежата в края на тази година, ще бъде отложено до 31 март 2024 г.
"В настоящата криза ние допринасяме за сигурността на доставките в Германия, като временно увеличаваме използването на нашите електроцентрали, работещи с лигнитни въглища, и по този начин също помагаме за изместването на газа от производството на електроенергия", каза в изявление главният изпълнителен директор Маркус Кребер, цитиран от Ройтерс.
Берлин има срок до 2023 г. да удължи срока на експлоатация или да прехвърли блоковете в резервна електроцентрала, като и двете опции са ограничени до 31 март 2025 г.
За да гарантира сигурността на доставките след 2030 г., германското правителство може също така да реши до 2026 г. да остави в режим на готовност последните електроцентрали на RWE, работещи с лигнитни въглища, до края на 2033 г.
"Те включват 600-мегаватов блок и трите модерни електроцентрали, работещи с лигнитни въглища, с оптимизирано инсталационно инженерство, които имат общ капацитет от около 3600 мегавата", се казва в съобщението на RWE.
В замяна компанията ще съкрати с осем години периода, в който ще използва въглища за производство на ток и е готова да прекрати производството на електроенергия на базата на лигнит през 2030 г. вместо през 2038 г., като част от споразумение, постигнато с германското правителство.
Кребер каза, че компанията няма да поиска допълнителна компенсация за изтеглянето на датата на поетапно спиране отвъд 2.6 милиарда евро, които бяха обещани в предишния план.
Германия обяви пакет от 200 милиарда евро за подкрепа за своите компании и домакинства, борещи се със скока на цените на енергията. Стъпката, която не е съгласувана с Брюксел, предизвика ропот в много европейски столици, които не могат да си позволят толкова щедър портфейл, което прави икономиките им по-неконкурентоспособни от германската.