Шест деца и юноши са загинали вчера в Сирия по време на кръвопролитията срещу протестното движение. Силите на режима са виновни за смъртта на най-малко 33-ма души, предаде АФП, позовавайки се на нови данни, обявени от правозащитници.
Сирийската обсерватория за човешките права съобщи в комюнике, че 28 цивилни са загинали, повечето от които в Хомс. Също така петима дезертирали военни са били убити от силите за сигурност в Дераа и Хомс.
Организацията уточни, че 28-те цивилни са убити при обиски и безразборна стрелба от пътните заграждения, устроени от военните. 11 души са загинали в Хомс, шестима в Дераа, също толкова в Идлеб, трима в Деир Езор и два в Хама, предаде БГНЕС.
От началото на антиправителствените протести срещу режима на Башар ал Асад, които започнаха в средата на март, са загинали 3500 души, сочат данни на ООН.
Междувременно Комисията по човешките права към Общото събрание на ООН прие снощи резолюция, осъждаща репресиите в Сирия, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Европейските страни се надяват, че Съветът за сигурност на ООН ще последва този пример и ще предприеме мерки срещу кръвопролитията.
Текстът беше приет с голямо мнозинство от 122 гласа "за", 13 "против" и 41 "въздържали се". В документа се осъждат издевателствата на произволен принцип, както и използването на прекомерна сила срещу протестиращите в Сирия, които настояват за оставката на президента Башар Асад. Резолюцията призовава местните власти да прекратят незабавно нарушенията на човешките права и преследването на протестиращите.
Франция е една от трите европейски страни, вносители на резолюцията, заедно с Германия и Великобритания. Документът е внесен от общо 60 страни, сред които 6 арабски - Саудитска Арабия, Мароко, Йордания, Катар, Бахрейн и Кувейт.
Осъждат се също така изчезванията на активисти, мъченията, нехуманното отношение над задържаните, сред които има и деца, както и арестите на произволен принцип. Приетият днес текст е първи етап от опита на трите европейски държави да прокарат в Съвета за сигурност резолюция срещу президента Башар Асад заради непрестанно покачващия се брой на жертвите на сирийското въстание.
Посланикът на Германия в ООН Петер Витиг призова Съвета за сигурност на ООН да не изостава и да разгледа сирийския въпрос.
В края на вота сирийският посланик в ООН Башар Джафари обвини Лондон, Париж и Берлин, че подклаждат гражданска война в страната му.
Същевременно британският премиер Дейвид Камерън заяви, че според него в Сирия вече е наистина възможно да избухне гражданска война. Камерън изрази тази позиция след среща вчера в Лондон с президента на Турция Абдуллах Гюл. На срещата двамата са разговаряли за ситуацията в Сирия, поясни Камерън и определи дискусията като много важна и задълбочена.
"Турция възприе много твърда линия срещу Сирия и Арабската лига демонстрира лидерство по сирийското досие. Това ни предоставя средство, за да сложим край на бруталността на сирийския режим, който е морално фалирал", заяви британският премиер. Той призова света да подкрепи и застане на страната на опозицията в Сирия, като същевременно оказва натиск върху режима на Башар Асад.
На срещата си с Гюл британският премиер е обсъждал и членството на Анкара в ЕС. Преговорите започнаха през 2005 г., но по тях няма никаква развитие заради противопоставянето на Берлин и Париж. Камерън изрази, че Великобритания подкрепя европейско членство на Анкара.