Процентът работодатели у нас, които са склонни да съкращават, е по-висок от процента на работодателите, които имат планове за наемане. Това сочат резултатите от изследване на "Менпауър България".
Като цяло българските работодатели очакват муден темп на наемане през първото тримесечие на 2013 година.
От общо 750 работодатели, които са взели участие в проучването, 13% посочват, че възнамеряват да наемат служители през периода януари-март в сравнение със 17%, които планират да съкращават персонал.
Има и светлина в тунела. Секторите финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти най-вероятно ще запазят възходящия си тренд, тъй като все по-голям брой международни компании продължават да изнасят част от дейностите си към България. Коефициентът на заетост в тези скетори отбелязва спад от 6% в сравнение с предходното тримесечие, но остава непроменен на годишна база.
Счетоводители, ИТ специалисти, както и хора, които говорят два или повече чужди езика, също ще бъдат високо търсени от бизнеса през следващите няколко години.
Намеренията за наемане в гореспоменатите сектори финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти са най-силни сре работодателите, участвали в анкетата - +12%. В търговията на едро и дребно те са +4%. От друга страна, работодателите в сектора земеделие, лов, лесовъдство и риболов (-18%) заедно с тези в ресторанти и хотели (-17%) отчитат най-слаби намерения за наемане през периода януари-март.
Работодатели от шест от общо десетте анкетирани сектора отчитат негативни намерения за наемане през следващото тримесечие, като в сравнение с последните три месеца на 2012 г. коефициентите намаляват във всичките десет индустриални сектора. Стойностите спадат в осем от десетте сектора и на годишна база.
Работодателите и в петте анкетирани региона на страната споделят негативни намерения за наемане през първото тримесечие на 2013 година. Работодателите в София и Пловдив са с най-малко песимистични планове, отчитайки коефициент на заетост от -1%. Тези от регионите на Русе и Бургас са най-песимистично настроени що се отнася до очаквания за наемане през първото тримесечие на следващата година с коефициенти съответно от -12% и -10%.
"Бизнесът има нужда от все повече квалифицирани висшисти, за да запълни свои ключови позиции, тъй като пропастта между търсените умения и съществуващата работна сила продължава да расте. Очевидно, този дисбаланс започва да се случва още на ниво университетско образование, където се наблюдава разрив между това, което студентите избират да следват, и уменията, които компаниите търсят в процеса на подбор", обяснява Надя Василева, управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватия.