Най-търсените кадри в ЕС от началото на годината са работниците в кухня, готвачи и сервитьори

06.07.2022 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Между първото тримесечие на 2021 и съответния период на 2022 г. професията, която е отбелязала най-рязко процентно увеличение на броя на заетите в Европейския съюз, са помощниците при приготвяне на храна
Най-търсените кадри в ЕС от началото на годината са работниците в кухня, готвачи и сервитьори
Снимка: под лиценза на creative commons

Между първото тримесечие на 2021 и съответния период на 2022 г. професията, която е отбелязала най-рязко процентно увеличение на броя на заетите в Европейския съюз, са помощниците при приготвяне на храна.

Ръстът е с 25.1% на годишна база, което е скок от 1.1 млн. на почти 1.4 млн. души. Това показват данните на Евростат.

Второто най-голямо увеличение - с 15.6%, е в групата на персоналните обслужващи работници, което обхваща голям брой професии - придружители, кондуктори, водачи, готвачи, сервитьори и бармани, фризьори, козметици, строители и домакински надзорници.

През първото тримесечие на 2022 г. тази професионална група е имала 7.6 милиона представители в ЕС.

Специалистите по информационни и комуникационни технологии се нареждат на трето място в групата на най-търсените професии с 9.6% увеличение спрямо първото тримесечие на 2021 г. На годишна база тази група, включваща разработчици на софтуер и приложения, както и анализатори и специалисти по бази данни и мрежи, се е увеличила от 4.1 на 4.5 милиона души.

Има още две професионални групи с над 9% увеличение в броя на работниците между март 2021 и март 2022 г. - юридически, социални, културни и свързани с тях асоциирани професионалисти (с 9.4%), както и мениджъри по хотелиерство, търговия на дребно и други услуги (с 9.1%).

През първото тримесечие на 2022 г. тези групи наброяват съответно 3.5 и 2.4 милиона работници.

Следващи в списъка на водещите професии с най-рязко процентно увеличение в броя на заетите лица са професионалистите в бизнеса и администрацията (със 7.4%), занаятчиите и печатарите (с 6.7%), информационните и комуникационни техници (с 5.9%), научните работници и инженерите (с 5.7%) и мениджърите по производство и специализирани услуги (с 5.3%).

За разлика от тях, броят на заетите в селското, горското и рибното стопанство отбелязва най-значителното намаление в ЕС с 12.6% между първото тримесечие на 2021 и съответния период на 2022 г.

Данните на Евростат показват още, че през първите три месеца на тази година 3.6 милиона безработни в ЕС (което прави 25.2% от всички безработни през четвъртото тримесечие на 2021 г.) са си намерили работа. През този период 7.2 милиона европейци остават безработни, а 3.3 милиона напускат работната сила и изпадат в икономическа неактивност.

От всички заети през четвъртото тримесечие на 2021 г. 2.3 милиона (1.2%) са станали безработни през първото тримесечие на 2022 г., а 4.7 милиона (2.4%) са напуснали работната сила.

В същото време равнището на заетост в Евросъюза за хората на възраст между 20 и 64 години възлиза на 74.5% през първото тримесечие на 2022 г., което представлява увеличение от 0.5 процентни пункта, в сравнение с четвъртото тримесечие на 2021 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 25.10   1147 г. – Реконкиста: Португалците, ръководени от крал Афонсу I и кръстоносците от Англия и Фландрия, превземат Лисабон от маврите след четиримесечна обсада, което е...