Най-честата грешка с винетките - бъркат буквата О и нула

16.06.2022 | 08:30
по статията работи: econ.bg
Заради липса на кворум депутатите от регионалната комисия не разгледаха промените в Закона за пътищата
Най-честата грешка с винетките - бъркат буквата О и нула
Снимка: БГНЕС

При корекция на сгрешена винетка да се връщат и платените компенсаторни такси. Това предвиждат промени в Закона за пътищата, които трябваше заедно с други предложения да се гледат вчера от комисията по регионална политика в Народното събрание. Заради липса на кворум обаче това не се случи.

Поправките в закона са предложение на омбудсмана Диана Ковачева, чиято институция е залята от жалби на недоволни шофьори. Хората се оплакват, че поради грешка в изписването на регистрационния номер на автомобила при закупуване на е-винетки многократно биват регистрирани от камерите на тол системата като нарушители на Закона за движение по пътищата. Водачите на такива моторни превозни средства разбират за това случайно и с голямо закъснение, след наложени голям брой глоби, едва когато са спирани от екипи на БГТОЛ. Най-драстичният случай е собственик на автомобил с регистрирани 50 нарушения в рамките на три месеца, при което е натрупана глоба от 3500 лв. Така се стига до абсурда санкциите да надвишат цената на лекия автомобил.

"Ако водачът откаже да плати компенсаторните такси, които го освобождават от административнонаказателна отговорност, предвидената глоба за движение без винетка по платената пътна мрежа за лек автомобил е 300 лв. Логично възниква въпросът - съответства ли санкцията на извършеното нарушение. Очевидно отговорът е не", коментира омбудсманът Диана Ковачева. Според нея сгрешеното изписване на цифри в е-винетка не бива да се приравнява на умишленото шофиране без платена пътна такса.

Една от най-честите грешки при покупка на винетка е при изписването на буква О вместо цифра 0. При номер например СВ1000АК, грешката СВОООАК е в три символа и се дължи на неволно действие, очевидно няма умисъл. Друга честа неволна грешка е неизписването на символ от регистрационния номер на автомобил.

Според омбудсмана при допусната фактическа грешка в изписването на номера очевидно не е налице вина и следователно не може да бъде налагано административно наказание. Ковачева предлага наложените глоби в тези случаи да се възстановяват в срок до 5 работни дни по банков път или на каса, като от поправките в закона се възползват и заварените случаи. Предлага се още уведомяването да става по електронна поща, тъй като при закупуване на е-винетка електронната поща е задължителен реквизит при попълване на данните. Настоява и да се обмисли възможността за уведомяване и чрез SMS, тъй като АПИ е администратор на лични данни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...