Започна проверката на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов на скандалния терен, попадащ в пясъчните дюните край Несебър, съобщи БНТ. На място министър той изяснява случилото се със земите, които бяха продадени в края на миналата година.
Скандалът около продадените от земеделското министерство 29 декара земя в Несебър при съмнително ниски цени избухна в края на миналата година. В рамките само на няколко дни – на извънредни пресконференции, публични изказвания и прехвърляне на отговорност, проверка в Агенцията за приватизация и Бургаската областна управа, които имат право да се разпореждат с имоти частна държавна собственост, показа, че въпросните дюни в Несебър са продадени от самото министерство на Мирослав Найденов без конкурс, пише БГНЕС.
По-рано тази седмица председателят на Управителния съвет на природозащитна организация "Зелени Балкани" Тома Белев алармира, че багери заравняват защитени дюни в местността Кокала, близо до Несебър. Теренът попада в зоната Ахелой-Равда-Несебър, защитена от екомрежата "Натура 2000".
"Гори със сигурност не съм видял, защото няма растителност". Това каза пред журналисти в Несебър министърът на земеделието и храните запитан какво е видял при огледа на спорните земи, предаде Агенция "Фокус".
"Аз смятах, че това е терен на първа линия и смятах, че около него няма нищо застроено, но виждам, че това е част от един комплекс", каза още Найденов. "Отвсякъде – отстрани, отзад, отпред има строителство и се намира на няколкостотин метра от бреговата линия. Това, което си задавам като въпрос е останалият терен - застроеният същият като този ли е бил и дали е застроен по начина и процедурата, по които в момента този строеж се намира”, заяви министърът.
Той посочи, че ще изчака решението на еколозите и експертите дали всъщност теренът, на който е предвидено строителство, е бил някога дюни. Тази сутрин Найденов е получил всичката строителна информация и как се е стигнало до строежа от община Несебър, макар че част от документацията се е намирала в министерството.
"Дали са дюни или не са – ще поискаме становище и на БАН, и на всички специализирани органи", заяви още министърът, цитиран от bTV. Според него ако теренът и всичко около него са дюни, значи и останалите терени са били дюни.
По този начин могат да се проучат по-добре мотивите, които са дали основание на изпълняващия тогава длъжността кмет инж. Магдалена Мандулева да включи в Подробния устройствен план този терен като урбанизирана територия с цел застрояване, съобщи Найденов.
Спорният терен в Несебър е продаден на 27 ноември миналата година от земеделското министерство на физическо лице - Димитър Петров. Петров, който е тъст на шефа на Българския футболния съюз Борислав Михайлов, е платил за държавния имот 581 212 лева (20 лв. на кв.м). На следващия ден го препродава на фирмата "Сле груп" на седем пъти по-висока цена - 4 млн. лева (138 лв. на кв.м). Управителите на "Сле груп" - Станимир Стоянов и Лъчезар Богданов, са съдружници на Тодор Бояджиев. Общата им фирма "Бийч Холидей", в която Бояджиев държи 50%, е учредена месеци преди сделката - на 4 септември 2012 г.
"През 2012 г. Министерство на земеделието и храните продава терен, който не му е нужен, тъй като е урбанизирана територия", потвърди днес Найденов. "Всички терени, които са собственост на министерството, и са урбанизирана територия, се обявяват за продажба. Продават се по оценки на лицензирани оценители. Така е постъпено и с този терен. Първият купувач на терена е Димитър Петров, който е едноличен търговец", заяви още земеделският министър.
Той също така потвърди, че става дума за тъста на Борислав Михайлов.
Припомняме, че според Тома Белев държавата е загубила най-малко 3,5 млн. лв. от неизгодна сделка на Министерството на земеделието и храните в края на годината. Става въпрос за деактуването на 29 дка пясъчни дюни край Несебър, които са продадени на цена под данъчна оценка на земеделското министерство. Само за ден теренът е препродаден почти четири пъти по-скъпо.
Към момента от Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) са разпоредили спиране на строителните дейности в обекта.
Същевременно замесъник-министърът на земеделието Светлана Боянова, която подписа сделката потресе всички с изказването си: "Подписвам, защото ми се носи за подпис", каза тя и се защити, че е сложила подписа си след 15 експерти.
След това стана известен още един скандален факт - управителите на фирмата купувач отскоро са станали съдружници с кумеца на вътрешния министър Цветан Цветанов - Тодор Бояджиев, който стана известен около продажбата на два нови апартамента на вътрешния министър.
На въпрос защо теренът е продаден за толкова ниска цена, министър Мирослав Найденов каза, че не смята, че цената от 1 140 000 лева е ниска.
По-късно пред медиите първият купувач Димитър Петров заяви, че освен заплащане на терена, е платил още 120 000 лева за Подробен устройствен план и отделно 1,8 млн. лева за инвестиционен проект.
Управителят на "Сле Груп" Станимир Стоянов заяви, че са придобили всичко – теренът и инвестиционния проект за 4 млн. лева. На мястото е предвидено да бъдат изградени еднофамилни къщи на два етажа. Той допълни, че ако се стигне до разтрогване на сделката, ще се обърне както към български, така и към европейски съд. По думите му - строителството щяло да продължи две години, а в него са ангажирани 300 души.
Министър Найденов заяви от своя страна, че фирмата доброволно е спряла строителството докато излезе решение на междуведомствената комисия, която трябва да направи проверка на законността, но и той потвърди, че по документи всичко е изрядно.
Изтекли са абсолютно всички срокове за обжалване, издадени през годините, и ако се стигне до разстрогване на сделката това трябва да стане чрез решение на съда и това обжалване трябва да бъде подадено или от екоорганизациите или от Министерството на земеделието и храните. Ако решението на съда бъде за разтрогване на сделката, ще трябва да бъдат връщани по цялата верига, обясни министърът.