Трябва да възродим имиджа на българското кисело мляко, което прославя България по света. Това заяви днес министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов при откриването на паметник на традиционния български продукт.
Киселото мляко е част от нашето национално наследство и е традиционен български продукт известен с хранителните си и лечебни свойства", заяви още министър Найденов в своето слово при откриването. Той допълни, че на съвременния потребител трябва да му бъде дадена възможност да консумира "всеки ден истинско кисело мляко, което дарява със здраве и живот". В допълнение министърът призова "този уникален продукт за България" да бъде съхранен.
Паметникът бе открит в рамките на традиционното изложение "Светът на млякото" в Интер експо център - София от министър Найденов съвместно с професор Мария Стефанова, изтъкнат учен с дългогодишен опит в областта на изготвянето и поддържането на закваски за българско кисело мляко. На церемонията присъства и председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров, организатор на събитието.
Паметникът е посветен на откривателя на бактерията в киселото мляко "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров. Полезната бактерия, от която млякото се заквасва, е кръстена на откривателя си и пълното й наименование е Lactobakterium Bulgaricum Grigoroff, информира МЗХ.
Д-р Григоров е учил естествени науки в Монпелие и завършва медицина в Женева, като проучва микрофлората на българското кисело мляко и успява да изолира бактерията на подквасването през 1905 година. За това си постижение д-р Григоров е награден от университета в Женева, а изолираната причинителка за процеса на ферментация е наречена в негова чест. Интересна подробност в биографията на учения е, че той получава предложения за работа в Швейцария и Бразилия, но отказва и остава околийски главен лекар в Трън.