Министърът на земеделието и храните д-р. Мирослав Найденов посети ферма за мляко в Швеция заедно с министрите от Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в рамките на неформалната им среща, която се провежда в гр. Векшьо, Швеция. Това съобщи пресцентърът на Министерството на земеделието и храните.
Министрите са се запознали с проблемите на шведските млекопроизводители, които са сходни с тези на българските фермери и на други от общността. Ниската изкупна цена на млякото, проблемите с изкупуването на продукцията и получаването на субсидии са едни от основните проблеми, както в Швеция, така и в България, допълват от МЗХ.
Целта на посещението на ферми от министрите по земеделие на ЕС е те да бъдат мотивирани да вземат необходимите решения при определяне на политиката в областта на млекопроизводството. Важни политически решения за развитието на млекопроизводството са намаляване на квотите и подпомагане на сектора.
При посещението в шведската ферма министър Найденов е акцентирал върху необходимостта от реформа на Общата селскостопанска политика в посока на подпомагане на необлагодетелствените райони, с цел да се предотврати тяхното обезлюдяване. Важно е хората, които живеят в тези райони и се занимават с животновъдство и земеделие, да не търсят други доходи, за да не позволим да се обезлюдяват необлагодетелстваните райони, е посочил още министърът.
Допълнителен фактор, усложняващ ситуацията в България, е, че голяма част от животновъдните стопанства не разполагат със собствена земя или имат съвсем малко и при тях ефектът от директните плащания на единица площ е почти нищожен. С такива проблеми се сблъскват и фермерите в Швеция и в други страни от ЕС.
По принцип България подкрепя направените констатации и предложените мерки в Съобщението на Комисията за състоянието на пазара на млечни продукти в Общността през 2009 г., като обаче отчита необходимостта от продължаване на дискусията за търсене на възможности за прилагане на допълнителни мерки, тъй като пазарът на мляко в момента е изключително нестабилен, допълват от пресцентъра на МЗХ.
Според земеделското ведомство, предвид състоянието на млечния сектор в страната, положително влияние върху него биха оказали следните мерки:
- Приема като подходящо и навременно прилагането на мерките за пазарна подкрепа, предложени от ЕК, допринасящи за облекчаване на пазарната ситуация в сектора на ниво Общност.
- Настояваме за увеличаване размерите на възстановяванията при износ, като считаме за необходимо и да се разшири обхватът на продуктите, по отношение на сирената, които са от важно значение за експортната листа на България.
- Считаме, че предложеният от ЕК таван от 15 000 евро за държавни помощи „de minimis" за период от три години, съпоставен с тавана за преработвателните предприятия (500 000 евро), няма да повлияе съществено за повишаване конкурентоспособността на сектора.
- Очевидна е необходимостта от усъвършенстване на етикетирането на млечните продукти за по-добро разграничаване на истинските млечни продукти от техните заместители. За целта е необходимо усъвършенстване на европейското законодателство за етикетиране на млечните продукти.
- По отношение на системата от квоти за краве мляко, България подкрепя становището на Комисията за „меко кацане". Следва да се отбележи, че млечната квота в България не се изпълнява. За страната е важно да се постигане баланс в млечния сектор, като подходяща мярка би било изкупуването на млечни квоти с финансов ресурс на Общността. В случай че България има възможност да разпределя така закупените квоти между фермери, които са доказали изпълнението на значими инвестиционни проекти с оглед модернизиране на производството си.