Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов откри международната селскостопанска изложба „Агра 2012” в Пловдивския панаир, предаде Агенция "Фокус". Близо 420 директни и представени изложители - с 15% повече от миналата година, участват в изложбата, която продължава от 6 до 10 март.
"Сектор Земеделие е обречен на успех заради нарастването на населението и увеличаването на нуждите от храна". Това обяви Найденов. Той допълни, че секторът не е засегнат от кризата. За фермерите се очертават по-добри дни с новата Обща селскостопанска политика след 2014 г.
Министър се обърна към чуждестранните участници с думите: „Тук може да видите нещо повече дори от онова, което се показва в утвърдени изложения в Европа“. А на българските фирми препоръча да демонстрират „самочувствие на хора, които предлагат изделия на световно ниво“. Това става ясно от информацията на пресцентъра на Международния панаир.
Снимка: Пресцентър МЗХ
"Всяко лято чужди фирми засипват с търсене на български биопродукти и биокултури". Това съобщи на пресконференция преди откриване на изложението доц. д-р Владислав Попов, представител на фондация "Авалон”-Холандия. Най-търсени в Германия в неограничени количества са твърдата пшеница, българските билки и пчелният мед.
От 400 през 2009 г., биооператорите у нас вече приближават 1000. Около 90% от продукцията им отива за експорт. Това обуславя високите цени на българския пазар. Много от биопродуктите се преработват в Германия и се връщат на нашия пазар, поради което цената им е висока. В световен мащаб пазарът на биопродукти е един от най-бързо развиващите, а все повече България става сериозен претендент за водещо място в него.
"Все повече сортове плодове и зеленчуци, които разработват нашите институти, имат компоненти, съобразени с изискванията за биопроизводство", заяви доц. д-р Маргарита Николова, главен научен секретар на Селскостопанската академия. Новите култури не само са устойчиви на болести, което намалява пръскането с химически препарати, но съдържат големи количества витамини, антиоксиданти и аниканцерогенни елементи. Иновация от световен мащаб са трите сорта сливи, които не се нуждаят от опрашване. Общо 31 нови сорта показват учените от Селскостопанската академия на „Агра 2012“.