Потъва 20-годишният проект за изграждане на петролопровода "Бургас-Александруполис", въпреки противоречивите изказвания на български официални представители и трите различни позиции заети от петък (когато оповести края на проекта) от премиера Бойко Борисов. Това пише в днешния си брой гръцкият вестник "Вима", цитиран от Агенция "Фокус".
Големият губещ от развитието на нещата е Гърция, тъй като руснаците изглежда се спогодиха с турците за изграждането на алтернативния петролопровод "Самсун-Джейхан", коментира вестникът. Атина само наблюдава случващото се без да има възможността за активна намеса - до вчера министерствата на външните работи и на околната среда запазиха изчаквателна позиция относно решението на София "да торпилира" строежа на "Бургас-Александруполис" и евентуално и строежа на руския газопровод "Южен поток".
Вестникът отбелязва, че екологичните опасения на Борисов, представени като основна причина за отказ от "Бургас-Александруполис", изчезват когато става дума за атомната централа в "Козлодуй", където се планира увеличаване на реакторите.
България обяви преди около година временен мораториум върху големите енергийни проекти с руско участие, включително петролопроводът "Бургас-Александруполис "и АЕЦ "Белене". Новото
правителство на страната обясни, че му е необходимо отново да анализира тяхната целесъобразност и източници на финансиране. Но паузата продължи прекалено дълго. Това коментира днес водещият руски
бизнес вестник "Ведомости", цитиран от БГНЕС.
Признавайки де факто замразяването на "Бургас-Александруполис" /замислян като алтернатива на превозите с танкери през проливите Босфор и Дарданели/, Русия вече реши да се присъедини към
конкурентния проект Самсун-Джейхан и даже разчита да получи в него 50%.
И ето в петък България най-накрая разкри картите: премиерът на страната Бойко Борисов заяви, че тя се е отказала от "Бургас-Александруполис". И даже се обоснова: "Видяхме какво се случи в Мексиканския залив", цитират го местните медии. Те, позовавайки се на Борисов, съобщиха за замразяването на "Белене". Но след по-малко от час тази информация беше опровергана от министерството на енергетиката на България: неговият ръководител Трайчо Трайков заяви, че окончателно решение няма и то ще бъде взето от правителството. До края на деня от думите си се отказа и самият Борисов.
Кога България възнамерява да каже своята последна дума, не уточни нито единият, нито другият. Впрочем каква ще бъде тя - вече е очевидно, завършва изданието.