Депутатите наложиха мораториум на царските имоти, предаде Агенция "Фокус".
Това стана, след като народните представители приеха проекта за решение за налагане на мораториум върху експлоатационната и строителната дейност, както и върху действията на разпореждане със сгради, поземлени имоти, земеделски земи, гори и движими вещи, за които има постановени решения за признаване и възстановяване правото на собственост или са дадени като обезщетение на наследниците на бившите царе - Фердинанд I и Борис III.
То предвижда спирането на експлоатационната и строителната дейност в имотите до приемането на специален закон. Лицата, които се намират във владение или държане на посочените имоти и вещи, са длъжни да полагат за тях грижата на добър стопанин, в противен случай носят отговорност за вреди.
Тази активност може да има последици за държавата в един бъдещ момент. Това каза депутатът от "Коалиция за България" Михаил Миков при обсъждането на мораториума. Парламентарната група на КБ няма да подкрепят предложението. Тази дискусия е за в българския съд, коментира Миков. Той заяви, че министърът на земеделието трябва да дойде да каже дали всички имоти са незаконно върнати и има ли незаконно върнат имот. Защо министърът на земеделието не е поискал обезпечителни мерки, попита депутатът. Ако се докаже, че някой от тези имоти е придобит на законово основание, тогава лицето, на което е навредено, може да търси пропуснати ползи. Не може парламентът да се намесва в такъв вид отношения, беше категоричен Миков.
Според Четин Казак българският парламент не бива да се намесва в тези правоотношения. Ако държавните органи, които са оторизирани да следят за спазването на съответното законодателство не са в състояние и не успяват да накарат собствениците на гори да спазват закона, това е друг въпрос. Но не може НС да изземва техните функции, коментира той.
Димитър Чукарски от РЗС коментира, че с връщането на царските държавата търпи вреди с разпореждането на тези имоти в момента. Той призова да се наложи мораториум и след това да се търси справедливо за българския народ решение на казуса с царските имоти.
От РЗС имаме готовност да подготвим закон за статута на царските имоти, заяви лидерът на партията Яне Янев, цитиран от Агенция "Фокус". Екип на юристи от РЗС вече обсъжда подготовката на такъв закон и според Янев в 6-месечен срок законопроектът ще бъде в пленарна зала. Този закон ще регламентира реда, по който имотите да бъдат отнети от Симеон Сакскобургготски и да бъдат върнати на държавата. Янев заяви, че от партията са удовлетворени от решението на парламента да бъде наложен мораториум на царските имоти. С налагането на мораториум на т.нар. „царски имоти, гори и земи" се възстановява една справедливост, каза Янев.
Никой не може да бъде над закона - било то потомък на български царе, било то бивш министър-председател, заяви депутатът от "Синята коалиция" Мартин Димитров. Много лош знак за българското общество е, когато един от видните политици, един министър-председател, злоупотребява с права, защото са му върнати земи, които не са негови, каза Димитров. Много съжалявам, че г-н Сакскобургготски не е намерил морални сили в себе си сам да върне имотите на държавата. След като той не го е направил, парламентът трябва да го направи, коментира Димитров. Най-малкото, което може да направи парламентът е да наложи мораториум, заяви той.
Политическият съвет на НДСВ взе решение да сезира Конституционния съд чрез Омбудсмана относно решението за налагане на мораториум върху имотите на Симеон Сакскобургготски, съобщиха от партията. С приетия днес мораториум върху частната собственост на пълноправния български гражданин Симеон Сакскобургготски Народното събрание погази Конституцията, погази Международната харта за човешките права. Народното събрание встъпи в правата на съда, измести го и се превърна в конвент, се посочва в декларация на НДСВ.
* Информацията е актуализирана към 15:30 часа.