През юли 2011 г. общият показател "доверие на потребителите" се покачва с 1.3 пункта, което се дължи изцяло на повишеното доверие на градското население с 1.9 пункта. При населението в селата показателят бележи спад от 0.5 пункта. Това става ясно от публикувани днес данни на Националния статистически институт (НСИ).
Последната анкета показва намаляване на негативизма в оценките на потребителите по отношение на настоящото развитие на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца.
По-благоприятни в сравнение с три месеца по-рано са и оценките на потребителите по отношение на изменението на потребителските цени през последните дванадесет месеца. Традиционно мненията са, че цените са се повишили, но усещанията на потребителите за "повишение" са по-слаби в сравнение с изразените мнения през април тази година. "По-слаби" са и инфлационните очаквания за следващите дванадесет месеца.
По отношение на безработицата в страната през следващите дванадесет месеца песимизмът също намалява. Очакванията се изместват към по-умерените оценки - от "рязко ще се увеличи" към "слабо ще се увеличи" или "ще остане на същото ниво", като балансовият показател се понижава с 6.5 пункта.
Очакванията на потребителите за развитието на общата икономическа ситуация в страната през следващите дванадесет месеца обаче като цяло са по-неблагоприятни в сравнение с изразените мнения преди три месеца.
По отношение на собствените си финанси потребителите остават песимисти. Макар през юли населението в селата да подобрява оценката си за състоянието на бюджета на домакинството с един пункт, това не може да компенсира влошаването на показателя от 10.2 пункта, регистрирано при предходната анкета (през април 2011 г.). При финансите на градските домакинства влошаването е постепенно и плавно - средно с 1.4 пункта на тримесечие от октомври миналата година насам.
Лекото подобрение на някои показатели като оценка на настоящата икономическа ситуация в страната в контекста "подходяща - неподходяща за спестяване" или намерения за покупки на предмети с дълготрайна употреба през следващите дванадесет месеца се дължи изцяло на градското население.