Българският пазар на облекла и кожени изделия е в застой, а производителите са принудени да съкращават работници, за да оцелеят. Това стана ясно при откриването на традиционния панаир на модата в Русе. От бранша настояват за данъчни облекчения, за да могат да се задържат на пазара, предава БНТ.
110 хиляди души работят в шивашката промишленост у нас. Част от служителите обаче може да бъдат съкратени, особено във фирмите с до 50 служители, които най-трудно оцеляват на пазара. Това прогнозират представители на Българския бизнес форум. Причината е , че от години не се използват български платове и материали, а тази година цената на много от суровините за текстилната и шивашката промишленост като конци, кожи и катарами се е увеличила.
С десет процента по-висока е и цената на памука. За да продадат стоката си производителите са принудени да намалят цената й.
За да се съвземат, от сектора настояват, след като държавата подаде ръка на туристическия бранш, като намали на 9% Данък добавена стойност, и те да плащат по-ниски ставки.
От сектора са категорични, че поне детските и бебешките стоки трябва да са с нулев данък добавена стойност.