Намаляването на осигуровките ще запази работни места

21.05.2009 | 16:15
по статията работи: econ.bg
Пенсионните фондове обявиха нулева доходност, което е приемливо на фона на кризата, поясни председателят на КРИБ Иво Прокопиев
Намаляването на осигуровките ще запази работни места

Снимка: Сайт на Европейската комисия

В условията на криза цялата тежест в пенсионната система се поема от активното население, от тези, които плащат социални осигуровки. Това заяви Иво Прокопиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), по време на месечния брифинг на организацията. „Изборът в момента е много тежък – дали да се плащат осигуровки, които да се използват за изплащане на пенсии, или да се намалят осигуровките, за да се запазят работни места”, допълни още той. Предложението на организацията е да бъде намален размерът на осигуровките и да бъдат съкратени бюджетни разходи, за да бъдат запазени възможно най-много работни места. Няма по-ефективен начин, така тежестта ще се понесе поравно от всички, коментира още Прокопиев.

В България моделът на пенсионното осигуряване е такъв, че основната роля е на първия стълб на системата. Т.е активното сега население изплаща средствата за пенсионерите или системата на НОИ и държавното обществено осигуряване. Там нещата са функция на текущите вноски. Големият проблем е намирането на устойчиво решение за финансиране на този стълб, допълни председателят на КРИБ.

Демографската ситуацията е такава, че броят на заетите ще намалява, а на пенсионерите ще се увеличава. Така че трябва да работим в насока пречупване на демографския тренд, коментира Прокопиев. Необходимо е и капитализирането на първия стълб на системата. Без капитал пенсионната система винаги ще бъде зависима от икономическото състояние. По тази причина от КРИБ многократно предлагаха в условията на икономически бум, излишъците да бъдат насочени към пенсионната система. Доходите от този капитал трябва да бъдат използвани като буфер в условията на криза.

Що се отнася до втория и третия стълб – пенсионните фондове и допълнителното пенсионно осигуряване, компаниите имат загуби, но те са основно функция от срива на фондовите борси. По последни данни доходността е около нулата, което в условията на криза е приемливо, допълниха от КРИБ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...