До десетина дни трябва да приключат преговорите за определяне на новите минимални осигурителни доходи (МОД) по сектори за 2013 г. Това съобщи днес заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков. До момента е постигната договореност в 44 икономически дейности.
Тази година за пръв път има случай на отрицателен ръст за някои дейности в туризма. Бранков призна, че в някои от по-малките фирми от бранша (включително и семейните хотели) има проблеми и там не се плащат данъци и осигуровки в реален размер. В тези случаи се наблюдава намаляване на дължината на работния ден, на часовата заетост и др.
По време на днешното събитие стана ясно, че Стопанската камара е категорично против административното определяне на МОД. Според Димитър Бранков в момента моделът в България е смесен – първо се водят преговори между синдикати и работодатели, а впоследствие държавата увеличава праговете в секторите, за които не е постигната договореност.
Някои от новите минимални прагове няма да могат да бъдат постигнати. Става дума например за шивашката и трикотажната промишлености. Там договореният ръст от 15% ще бъде „изконсумиран“ от големите предприятия, които са не повече от 5-6. За останалите компании, чиито възнаграждения са по-ниски, ще трябва да бъдат направени съкращения на персонала.
За пореден път от БСК алармираха за проблемите в заетостта. Димитър Бранков цитира данни на НСИ, според които в момента на около 1,8 млн. заети на пълен работен ден се падат около 200 хил.
пенсионери. За сравнение в началото на кризата броят на първите е бил около 2,4 млн.