Екоминистерството е обещало намаляване наполовина на банковата гаранция за търговците на черни и цветни метали - от 50 хил. лева на 25 хил. лева. Гаранцията според сега действащия закон за управление на отпадъците е много висока и това води до затваряне на голяма част от площадките за скрап. Това заяви председателят на Българската асоциация по рециклиране Борислав Малинов.
Поради невъзможност да отговарят на законовите изисквания, собствениците на около 1100 площадки са подали заявление в МИЕТ за прекратяване на дейността им. Предстои да бъдат затворени още 400 площадки. Затварянето за 1500 площадки не само ще доведе до закриване на близо 1400 работни места, но и ще активизира дейността на незаконните пунктове за изкупуване на скрап, смята Малинов.
На територията на страната функционират 2300 площадки, като до 3 месеца от бранша очакват да затворят 200, а след лятото още около 400. Така България може да остане с 500- 600 лицензирани площадки за скрап, а необходимият минимум е 1200. Ако броят бъде прекомерно намален, металните отпадъци в страната няма да могат да бъдат обработени.
Заради масовото закриване на площадки през последните месеци са се увеличи кражбите на метали, твърдят от бранша.
В тази връзка от бранша се обявиха за общи действия с МВР и контролните органи срещу незаконните площадки за изкупуване на скрап. Предлага се въвеждане на пълна забрана за изкупуване на скрап от гражданите и въвеждането на по-висока наказателна отговорност при извършване на дейност без лиценз от страна на търговците на черни и цветни метали. Предложението е те да бъдат лишавани от свобода за период от една до три години.
Развитието и стабилността на рециклиращата индустрия е важна както за хората, които са ангажирани в сектора, така и за икономическото състояние на страната, твърдят от бранша. Инвестициите в сектора за последните 20 години са 1,136 млрд.лева, а стокооборотът е 2,2 млрд. лева, което съставлява 2.95% от БВП на страната.