Напрежението около водещия германски кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж фондове са започнали да изтеглят активи за милиарди долари, опасявайки се за финансовото здраве на Дойче банк.
Това предизвика спад с 6,67% на акциите на немската банка, листвани на борсите в САЩ, като разпродажбите се пренесоха на европейска територия и в началото на днешната търговия на стария континент акциите на Дойче банк се сринаха за кратко с над 9% до рекордно историческо дъно от 9,90 евро за една акция.
Опасенията, че проблемите на най-големия немски кредитор могат да провокира нова банкова криза в еврозоната, предизвикаха първоначален спад на основните европейски фондови индекси с над 1,5%, като STOXX Europe Banks index се понижи с близо 3,7%, докато акциите на някои от другите водещи европейски банки - Commerzbank, UniCredit и Credit Agricole, отвориха със загуби от повече от 4 на сто.
Графика на движението на акциите на Дойче банк
В опит да успокои персонала на Дойче Банк, нейният шеф Джон Краян изпрати до тях официално писмо, в което той заяви, че има пазарни сили, които желаят да отслабят доверието в нашата финансова институция. Според него неотдавнашните медийни спекулации, че група от хедж фондове са намали своите експозиции в банката, са причинили неоправдания опасения и че немската кредитна институция е фундаментално силна.
Това ограничи част от първоначалните драматични загуби и сега акциите на Дойче банк се понижават с 4,78% към ниво от 10,42 евро. Акциите на втората по големина немска банка Commerzbank падат с 4,56%, на френската Credit Agricole SA - с 3,2%, на британската Barclays - с 3,38% и на испанските Banco Santander и BBVA - сътоветно с 4,05% и с 3,53%, докато общия индекс на 600-те европейски банки губи 2,68% от стойността си и е на път да приключи с месечна загуба от над 5 на сто.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 1,04%, заличавайки част от първоначалния си спад с 1,7%, но въпреки това е на път да затвори търговията със загуби на седмична, месечна и дори на тримесечна база.
Немският фондов индекс DAX се понижава с 1,07%, като инвеститорите на борсата във Франкфурт игнорират днешни смесени данни за продажбите на дребно в Германия, френският CAC40 пада с 1,52%, италианският MIB - с 1,61%, а испанският индекс Ibex-35 - с 1,58%.
Британският индекс FTSE100 също губи 1,6% от стойността си въпреки днешни добри данни от Великобритания (за растеж на БВП през второто тримесечие и за потребителското доверие през септември).