Парламентът се разбърза с приемането на актуализация на бюджетите на общественото осигуряване, здравната каса и на държавата. Днес и в понеделник ще заседава бюджетната комисия, за да приеме текстовете на второ четене. Целта е трите законопроекта да бъдат обнародвани в Държавен вестник този месец, за да влязат в сила от 1 юли.
За забързване на работата призоваха вчера лидерът на БСП и вицепремиер в правителството "Петков" в оставка Корнелия Нинова и лидерът на най-голямата опозиционна партия ГЕРБ Бойко Борисов. "Ако до петък не се приеме бюджетът на Държавното обществено осигуряване, през юли няма да има увеличение на пенсиите", написа Нинова във "Фейсбук". "Още утре ако ги внесат, съгласно парламентарните процедури, комисии... първо заседание, събота, неделя, понеделник, вторник... и приемете бюджета", призова и Борисов представителите на парламентарната група на ГЕРБ.
Причина за забързването е, че ако законът не влезе в сила на 1 юли, националният осигурителен институт ще има трудности с преизчисляването на всички пенсии и физическото им изплащане до 7 юли, когато пенсионерите очакват да ги получат. Това означава, че поне промените в Закона за държавното обществено осигуряване трябва да са обнародвани най-късно на 27 юни.
С актуализирания бюджет на Държавното обществено осигуряване се предлагат промени в параметрите на пенсиите в две стъпки - от 1 юли 2022 г. и от 1 октомври 2022 г. От 1 юли се предвижда всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., да се осъвременят с 10 на сто, а ковид-добавката в размер на 60 лв. да стане част от пенсията. Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 370 лв. на 467 лв. (увеличение от 26.2 на сто).
В проекта на кабинета на бюджета за здраве е заложен ръст на здравноосигурителните приходи от 111.8 млн. лв. от трансфери за здравното осигуряване. Заложени за 6 месеца са 118.5 млн. лв. за изплащане на допълнителни трудови възнаграждения на персонала на изпълнителите на болнична медицинска помощ за срока на обявена извънредна епидемична обстановка.
В правителствените предложения за промени в Закона за държавния бюджет са предвидени антикризисни мерки за 2.1 млрд. лв., 0% ДДС върху хляба, намаление на ставката от 20% на 9% върху газа и парното, намаляване на акциза върху тока и газа.
Сред предложенията, постъпили в бюджетната комисия между първото и второто четене са намален ДДс за олиото и зеленчуците, нулев данък и за брашното, запазване на ковид-добавките извън сумата за пенсията и други.