Няколко от членовете на борда на директорите на Федералния резерв искат да се започне продажба на ценни книжа в най-кратки срокове, за да се даде старт на прекратяването на намесата на най-влиятелната американска институция на финансовите пазари, предаде Reuters.
След последната среща на Федералния резерв през януари, директорите запазиха позитивните си очаквания за развитието на американската икономика, въпреки проблемите с безработицата. За да се справи с кризата в икономиката на САЩ, Федералният резерв свали основната си лихва почти до нула и купи държавни ценни и ипотечни книжа за над 1.5 трилиона долара. Сега директорите искат да започне обратна продажба, но различията за последователността и времевия период на операцията все още са твърде големи. Няколко от директорите настояват старта на продажбата на активи да почне веднага, но други се опасяват, че хвърлянето на ипотечни книжа на пазара в твърде кратък срок ще доведе до нов скок на лихвите и стагнация.
Управителят на клона на Федералния резерв в Канзас Томас Хьониг е изявеният поддръжник на по-скорошен старт на обратната продажба на ценни книжа. Макар да няма явна подкрепа от колегите си, управителят на клона във Филаделфия Чарлз Плосър загатна, че продажба на ценни книжа от Федералния резерв „може да раздвижи пазара”. Анализаторът Марк Падо в Cantor Fitzgerald смята, че има полъх на промяна, но че увеличение на основната лихва в САЩ ще има чак след още няколко месеца.