Натрупаните и неизползвани платени отпуски да бъдат изчистени до края на 2011 година, реши парламентът, като прие окончателно промените в Кодекса на труда.
Работодателите са задължени да подготвят годишен график за използване на платените отпуски от служители, както и да не отказват отпуск в периода, посочен в графика. Ако в посочения по график период служителят е бил в друг вид отпуск, той има право да поиска платения си отпуск в друго време на годината. Ако работодател не разреши отпуск, служителят има право сам да определи времето за ползването му, като уведоми писмено поне две седмици преди това. Ако до края на следващата година служител бъде уволнен, той трябва да получи обезщетение за всички неизползвани дни от платения си отпуск.
От догодина държавните служители няма да имат право на допълнителен платен годишен отпуск, предвиждат промени в Кодекса на труда (КТ). В момента според Закона за държавния служител чиновниците имат право на до 15 работни дни допълнителна почивка, които се прибавят към полагащите им се 20 дни годишен отпуск. Някои от тях ползват и още 12 дни за ненормиран работен ден и така отпускът достига до 47 работни дни на година. Според вносителите на предложението от ГЕРБ сега отпускът на чиновниците е прекалено дълъг и надвишава тази на премиера и министрите, съобщава Dariknews.bg.
Депутатите решиха още санкциите за неспазване на трудовото законодателство да намалеят. Досега законът предвиждаше глоба от 10 000 лева до 15 000 лева, а сега парламентът реши тя да бъде от 1500 до 15 000 лева. От мнозинството обясниха, че причината е по-ниската санкция да гарантира по-висока събираемост. Опозицията обаче заяви, че не само, че няма да се повиши събираемостта, но и може да стане повод за корупционни практики.