България ще може да осигурява 1/3 от нуждите си от природен газ от собствени находища в района на Свиленград. Според първоначалните прогнози от нашата част на т.нар. нефтогазен басейн, разпростиращ се на територията на България, Турция и Гърция, се очаква да бъдат намерени находища с капацитет за добив на до 1 млрд. куб. метра "синьо гориво" годишно, информира в. "Стандарт".
"Прогнозите са смели по аналог на това, което се случи с турската част на басейна", коментира ръководителят на проучванията на блок "Тракия", който включва землищата на Свиленград, Маджарово, Любимец и Харманли, инж. Димитър Мерачев. Друга индикация за очакваните находища са изследванията, правени в миналото, и докладите, с които се разполага в националния геофонд за четирите сондажа, прокарани през 70-те години в този район.
Инж. Димитър Мерачев обясни, че 1 млрд. куб. м газ, което в глобален мащаб не е много, за нашата страна е напълно достатъчно.
В момента България потребява около 3-3,2 млрд. кубика газ годишно, от които само около 10% се осигуряват чрез местен добив. Ако започне добив на около 1 млрд. куб. м. газ от блок "Тракия" годишно, страната ни ще си осигури около 1/3 от необходимите ѝ количества. Добиваната суровина ще е с 40% по-евтина от руския газ.
Проучванията в района на Свиленград ще бъдат направени чрез вибрационна технология, която е абсолютно безвредна за природата и хората. Реално дейностите трябва да започнат от 15 септември и да продължат 60-80 дни.
За първи път започва проучване за находища на конвенционален газ и нефт в Южна България. Това съобщи пред bTV министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. От думите му стана ясно още, че проучването ще продължи близо 2 години и ще струва на концесионера над 7 милиона евро. Дълбочината, на която се очаква да бъдат открити залежите, е до 1 500 метра.