С монтирането през седмицата на "Електропастира" хранителната площадка в избрания район в Национален парк "Централен Балкан", е завършена и вече готова да посрещне
първите си крилати гости.
Съоръжението е направено по указания на Ветеринарно медицинската служба и ограничава достъпа на мечки, вълци и лисици до залаганата храна за лешоядите, съобщиха от дирекцията на парка.
Теренът е избран и препоръчан за тази цел след анализ на причините за изчезването на вида от територията и оценка на потенциалните райони за реинтродукция. Проучванията направиха експерти на Комитета по реинтродукция към Плана за действие за възстановяване и опазване на лешоядите на Балканския полуостров, разработен от водещи европейски природозащитни организации и обединяващ дейностите за опазване на силно застрашените на Балканите четири вида лешояди – брадат, белоглав, египетски и черен.
Изграденото съоръжение е част от проекта на Парковата дирекция и Дружеството за защита на хищните птици за възстановяване на белоглавия лешояд като гнездящ вид в територията на Национален парк Централен Балкан.
Проектът има финансовата подкрепа на Националния доверителен екофонд и изпълнява подписания Меморандум за разбирателство между Министерството на околната среда и водите и Консорциума от неправителствени организации за опазването на лешоядите в Европа, сред които Франкфуртското зоологическо дружество, Фондацията за опазване на черния лешояд и Бърд Лайф Интернешънъл за опазването на лешоядите.
Обитавана в миналото от многобройни колонии на белоглавия лешояд и днес територията на парка предлага съхранени местообитания, голяма площ и добра защита. Има съобщения за поява на отделни скитащи белоглави лешояди, но основната причина за краткия им престой в парка е липсата на достъпна и достатъчно по количество храна. С изкуственото подхранване в изградената площадка се очаква трайно привличане на диви белоглави лешояди и увеличаване шансовете за формиране на гнездова колония в парка. Следваща стъпка от проекта е изграждане на волиера в района и доставка на птици за изкуствено размножаване. /Радио Габрово