Националната минимална заплата е бедствие за нископлатените работници във Великобритания

29.09.2016 | 11:45
по статията работи: econ.bg
Въвеждането на минималната почасова заплата във Великобритания (7.20 паунда на час за лицата над 25 г и 6.70 лири за лицата между 18 и 24 г.) вместо да облекчи, значително утежни положението на много от работниците
Националната минимална заплата е бедствие за нископлатените работници във Великобритания
Снимка: под лиценза на creative commons

По данни на парламентарната комисия по въпросите за ниското заплащане (Low Pay Commission), близо половината от хората на нископлатения труд в страната работят в един от тези два сектора: продажби или хотели/ресторанти. 

 Откакто бе стартирана т.нар. "national living wage" през април 2015 г., финансовото  неравенство по работните места се задълбочи още повече. Хората под 25 г. започнаха да получават по-малко пари от по-възрастните си колеги. А ставките и часовете за работата "overtime", за  труда през уикендите и празниците, бяха орязани, за да може да се компенсира жалкото минимално нарастване на заплатите, посочва списваният във Великобритания български вестник bgben.co.uk.

 Тези практики за балансиране на загубите от national living wage вече се прилагат не само в хранителната индустрия. Търговските и модните магазини по главните улици на масово започнаха да пренаписват "Terms&Conditions" секциияте в договорите на служителите си, които сега губят между £1500 и £5000 на година, в резултат на това.

 Националната минимална заплата (national living wage) се изчислява върху базовите разходи за живот в UK, т.е. - върху необходимите стоки и услуги за един поносим, а не комфортен живот.

 Според международната Организация за икономическо сътрудничество и развитие (OECD), която е създадена през 1960 г. и обхваща 35 държави от целия свят, Великобритания се класира на предпоследно място сред въпросните 35 държави по нарастване на заплатите си.Реалните заплати между във Великобритания за периода между 2007 и 2015 г. са се смъкнали с 10.4% и са стигнали най-ниските стойности сред държавите-членки на OECD (б.а. Реалната заплата представлява приходът от труда, уравнен спрямо нарастването на инфлацията).

 През същия период реалните трудови заплати в Полша са се увеличили с 23% , в Германия – с 14%, във Франция – с 11%, а средната им обща стойност на увеличение в останалите държави е 6.7%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.03   1521 г. – Фернандо Магелан открива островите Гуам и Рота. 1810 г. – Илинойс става първият щат на САЩ, в който е въведена задължителна ваксинация на...