Националният пазар на електротехника не позволява развитие на просперираща фирма

11.07.2007 | 15:05
по статията работи: econ.bg
Днес беше представена Национална стратегия за развитие на електротехническата промишленост в България за периода 2007 - 2013 г.

 

"Не вярвам, че бъдещето на България е като евтин производител, а като производител на високотехнологични изделия. Успехът на страната ще зависи от мощността на сивите ви клетки", заяви посланикът на Германия у нас Михаел Гайер на състоялото се днес в Министерство на икономиката и енергетиката представяне на Националната стратегия за развитие на електротехническата промишленост за периода 2007 - 2013 г. 

"Производственият дял на електронната промишленост все още е много нисък, само 4%. Търговският обмен с най-големия търговски партньор в сферата – Германия, е само 8.6%, а делът на самата Германия в този обмен е много по-голям, като тя печели около 50 милиона евро от него. Още когато бях много млад, България се славеше с постиженията си в областта на електрониката и техниката. Чувал съм до какви лични и икономически трагедии е довело затварянето на някои предприятия в последните години. Доброто образование все още съществува, а България има голям потенциал да прави нови изобретения", добави посланикът.

"Електронната промишленост работи за обикновените потребители и за професионалистите. В потребителската техника е необходимо създаването на собствени марки, а в професионалната – партньорство със световните производители", препоръча председателят на Камарата на електротехниката в България, която е участник в изработването на стратегията, Румен Атанасов,

Национална стратегия за развитие на електротехническата промишленост в България е изработена съвместно от икономическото министерство, германското Министерство за икономическо сътрудничество и развитие, германското Дружество за техническо сътрудничество и българската Камара на електротехниката.

Някои от целите на стратегията до 2013 г. са: поне 10% от фирмите да се възползват от европейските програми до 2008 г., оборотът на сектора и инвестициите в човешки ресурси да се увеличават с 10% на година, а заетите места да станат с 3 хиляди повече от съществуващите в момента 17 хиляди.

За периода 1998-2005 г. електротехническият сектор е привлякъл 1.3% от общите преки чуждестранни инвестиции (136.8 милиона долара). Заети в тази промишленост са над 16 хиляди специалисти. Те получават средно с 600 лв повече на година от останалите работещи в частния сектор, чиято годишна заплата е в размер на средно 4 200 лв. Индустрията създава продукция на стойност над 500 милиона евро, половината от която е за износ.

Като силни страни на сектора са посочени експортната му насоченост, квалифицираните специалисти, качественото оборудване и ниската себестойност на продукцията. Сред недостатъците са малкият национален пазар, който не позволява съществуването на просперираща фирма, излишните активи и персонал в бившите държавни предприятия, ниската производителност, недостатъчната бизнес информация, нередовното или недостатъчно заплащане на персонала, слабата езикова подготовка на мениджърите и липсата на статистическа информация.

Националната стратегия за развитие на електротехническата промишленост за периода 2007-2013 г. има за цел постигането на възходящо развитие на електротехничесакта промишленост у нас, в условията на реално членство в Европейския съюз. Тя онаследява и доразвива приоритетите, заложени в приетата през 2003 г. "национална естратегия на електротехниката в България".

Пълният текст на новата стратегия ще бъде публикуван на интернет страницата на КЕТБ по-късно днес.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....