Има опасност българските плодове и зеленчуци скоро да не могат да се продават на европейския пазар. Това стана ясно на семинар за обучение на фермери в Пловдив. Стандартът Глобал ГАП, приет от асоциациите на големите търговски вериги във всички европейски държави, ще стане задължителен за продажба на стоката и у нас до края на 2011 година, съобщи БНТ-Пловдив.
"Сдружаването на фермерите и контролът на продукцията стават задължителни елементи в търговската борба за нови пазари". Това каза експертът Иван Савов.
Стандартът и негови модификации е приет като държавна политика от Бразилия, Турция и Япония. Според правилата му, за да продаваш продукцията си трябва да имаш сертификат, да осигуряваш достъп до засетите площи на независими лаборатории, които изследват храните „От почвата до масата". Според експертите държавата трябва да започне да изисква сертификати по този стандарт още на границата, за да сме сигурни какво консумираме.
„Ние бихме могли да създадем контрол, който да гарантира, че каквото влиза в България, влиза със сертификат, което означава, че има гарантирана безопасност, а не да тичаме по границите и да показваме с лаборатория кое е отровно и кое не е отровно. Има практика, която се прилага, заяви Иван Савов.
В страната все още няма сертифицирана лаборатория, която да изследва концентрацията на химически вещества и продуктите пътуват до Румъния и Гърция за проверка на остатъчни пестициди. По Глобал ГАП у нас има издадени едва 15 сертификата, докато в Гърция и Турция те са по 11 хиляди. Затова нашите фермери ще могат да продават стоката си на по-ниски цени и само на малки пазари.
Фермерите могат да се сдружават, за да намалят разходите за подържане на стандарта, който струва по 1 500 евро годишно, но ползите от увеличени продажби според специалистите са много по-големи.