Веднага след като стана ясно, че Москва ще наложи едногодишна забрана на вноса на храни и продукти от Европейския съюз (ЕС), земеделските производители започнаха да мислят варианти за заобикалянето на ограничението.
По думите на икономиста Иван Боянов много български фирми ще започнат съвместна работа с такива от Сърбия. Причината е, че съседната ни държава има спогодба с Москва за импорт на хранителни стоки с мито от 1%. За да бъде това условие в сила обаче има едно изискване – в компанията вносител да има поне 50% сръбско участие, предаде агенция „Фокус“.
“Останалата част спокойно може да е българска или просто сръбската компания да купува селскостопанска продукция от България и да я внася в Русия“, казва Иван Боянов. По неговите думи това ще стимулира вълна от европейски компании, които ще започнат са създават съвместни фирми със Сърбия и Турция.
Според експерта обаче това ще създаде условия за допълнителни разходи за издръжка. Причината е, че хранителните продукти, особено плодовете и зеленчуците, трябва да се съхраняват по определен начин от тяхното събиране до доставянето им до крайните потребители.
Припомняме, че на 7 август Русия забрани импорта на някои продукти, суровини и храни от страни, наложили санкции срещу държавата – САЩ, Евросъюза, Канада, Австралия, Норвегия. Става дума за месо, млечни продукти, зеленчуци, кореноплодни, плодове, ядки, риба, морски дарове и колбаси.
Според експерти България може да загуби 53,4 млн. евро заради наложените от Москва санкции. На толкова се равнява и износът на стопански и хранителни стоки от страната ни за тази държава.